Przejścia nie ma. Polska granica jest szczelna - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk. Zapowiedział w ten sposób rozpoczęcie kampanii informacyjnej w siedmiu państwach, z których pochodzi najwięcej osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę.
- Pod koniec marca rząd czasowo ograniczył prawo do wnioskowania o azyl w Polsce.
- W piątek premier zapowiedział kampanię informacyjną w państwach, z których pochodzi najwięcej osób próbujących nielegalnie przekroczyć polskie granice.
- Tusk: okłamują was wtedy, kiedy mówią, że tędy wiedzie droga do Europy.
"Rozpoczynamy niedługo kampanię informacyjną w siedmiu państwach, skąd pochodzi największa liczba migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć polską granicę" - powiedział Tusk w nagraniu opublikowanym w serwisie X w piątek po godz. 14. - Nasz przekaz będzie prosty: Polska granica jest szczelna. Nie wierzcie przemytnikom. Nie wierzcie Łukaszence. Nie wierzcie Putinowi. Okłamują was wtedy, kiedy mówią, że tędy wiedzie droga do Europy. To jest nieprawda! - dodał premier.
- Nie złożycie już tutaj wniosku o azyl, a przede wszystkim nie przekroczycie już nielegalnie polskiej granicy. Tysiące żołnierzy, strażników granicznych i policjantów, kamery i drony, pilnują przez 24 godziny na dobę każdego milimetra. Zresztą zobaczcie sami - kontynuował Tusk. Następnie na ekranie wyświetliło się nagranie z zatrzymania migrantów na granicy.
Prawo do azylu
26 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Polski. Nowelizacja ustawy jest częścią strategii migracyjnej rządu, przyjętej w październiku ubiegłego roku. Na mocy ustawy z 27 marca rząd przyjął rozporządzenie o czasowym, terytorialnym ograniczeniu prawa do wnioskowania o azyl. "Wprowadza się czasowe ograniczenie prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej" - podano w Dzienniku Ustaw.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi - wzniesiona w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory, na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.
Strefa buforowa na granicy
Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca tego roku) została przedłużona na kolejne 90 dni, a także rozszerzona i obejmuje obecnie długość granicy na odcinku 78,29 km w powiecie hajnowskim oraz części powiatu białostockiego, chodzi o teren działania placówek SG w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 kilometrów położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.
Autorka/Autor: wac//mm
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Przemysław Piątkowski