Z raportu ISKK wynika, że „księża deklarują wysoki poziom doświadczenia agresji”. Blisko połowa duchownych-respondentów – 49,7 procenta – wskazała, że spotkała się z jej przejawami w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Miała różne nasilenie – od szyderstw (najczęściej), przez groźby i wyzwiska (na kolejnym miejscu), kończąc na agresji internetowej (na ostatniej pozycji).
Raport dostarcza także informacji o poczuciu bezpieczeństwa księży. Wielu z nich odczuwa w tej sferze dyskomfort. Badanie powstało dzięki wypełnieniu 996 kwestionariuszy przez przedstawicieli duchowieństwa.
Księża wskazują na wzrost poziomu agresji
Duchowni, którzy zgodzili się odpowiedzieć na pytania w oparciu o doświadczenia ze swojej codzienności, przyznali, że odczuwają dziś spadek poczucia bezpieczeństwa, gdy chodzą w sutannie lub innym stroju z koloratką. Tylko 57,2 proc. księży poza swoją parafią, w której służą, czuło się bezpiecznie w stroju duchownym. O wiele więcej kapłanów, bo aż 89,7 proc., nie czuje się zagrożona (czyli deklarują poczucie bezpieczeństwa) dopiero wtedy, gdy włożą strój cywilny (zapewniający to, że nie wyróżniają się z tłumu). Wniosek? „Występowanie w stroju księdza zwiększa ryzyko bycia ofiarą agresji” – konkludują eksperci.
Księża oceniają, że poziom agresji wobec nich wzrósł w ciągu ostatniej dekady – tak sądzi aż 85,9 proc. z nich. Co ma wpływ na taki stan rzeczy? Większość z nich wskazuje na negatywny wizerunek duchowieństwa, jaki jest przedstawiany w mediach, a także rosnące napięcia polityczne i społeczne (na miejscu kolejnym).
ISKK podsumowuje, że raport pokazuje „potrzebę refleksji nad skuteczniejszymi metodami ochrony duchownych i prewencji tego rodzaju zjawisk”.
Polacy oceniają działania Kościoła w 2022 roku
W 2022 roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych – na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” – opublikował wyniki badania traktującego o stosunku Polaków do działań KK w Polsce po wybuchu wojny (po ataku Rosji na Ukrainę). Aż 43 proc. z nich stwierdziło, iż „nie odnotowało żadnych działań” na tym polu, które podjęła instytucja. „Dobrze” oceniło pod tym względem KK 32,3 proc. ankietowanych.
19,9 proc. respondentów uznało natomiast, że działania były „złe”.
Czytaj też:
Wyznała, że „nie stać jej” na ślub kościelny. Zaskakująca reakcja księdzaCzytaj też:
Wielomilionowa afera podatkowa z udziałem księdza. Prokuratura podjła decyzję