
Na terenie Starówki powstanie szlak 7 cudów Torunia, który obejmie 7 unikatowych zabytków na obszarze UNESCO. Inwestycja pochłonie 68,5 miliona złotych i obejmie m.in. prace konserwatorskie, stworzenie ścieżek dla turystów oraz umożliwi wirtualne spacery. Zadanie ma zostać zrealizowane w całości do września 2029.
Szlak 7 cudów Torunia, to szeroki projekt, który zakłada rewitalizację zabytków oraz szereg dodatkowych inicjatyw. Magistrat pozyskał na jego realizację ponad 48,5 miliona złotych dofinansowania z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Całość oszacowano na 68,5 miliona złotych.
Na szlaku znajdą się: kościół pw. św. Jakuba Apostoła, ruiny Zamku Krzyżackiego wraz z Generałówką, Dom Eskenów, katedra pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa oraz kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
- Biorąc pod uwagę bogactwo substancji znajdującej się na terenie Zespołu Staromiejskiego, nie dało się zaprojektować aplikacji działań do wszystkich obiektów. Ponieważ pochłonęłaby pewnie 300 milionów złotych. W tym wyborze pomogli nam mieszkańcy oraz uczestnicy konsultacji społecznych, które były prowadzone przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Zabytki, których nie ma na liście, mogą być remontowane z innych źródeł. Musieliśmy od czegoś zacząć. Wybraliśmy te najbardziej emblematyczne substancje, które są często wybierane przez turystów i wymagają pilnych napraw - powiedział prezydent Paweł Gulewski.
Łącznie przy przygotowywaniu dokumentacji aplikacyjnej złożono ponad 50 programów konserwatorskich. W katedrze zaplanowano m.in. remonty posadzki (tak, aby była dostosowana do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się), dachu oraz organów barokowych. Zakupiony zostanie sprzęt audio do obsługi ruchu turystycznego w katedrze, sprzęt do zajęć interaktywnych, system mobilnej transmisji „online” wraz z nagłośnieniem. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła doczeka się prac konserwatorskich na klatkach schodowych, remontu wnętrza wieży i pomieszczenia skarbca. Następnie mają zostać udostępnione do zwiedzania.
Do tego przy kościele pw. św. Jakuba Apostoła znajdzie się punkt informacji turystycznej, przy którym będą pracować seniorzy. W ramach projektu zaplanowano remont zachodniego skrzydła klasztoru przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, gdzie znajdzie się izba pamięci bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Dodatkowo w budynkach parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego znajdzie się świetlica parafialna, która ma być miejscem spotkań i integracji międzypokoleniowej. Istotnym elementem projektu będzie też digitalizacja zabytków sztuki sakralnej.
Przestrzenie Ratusza Staromiejskiego mają opowiadać zwiedzającym nieco więcej na temat samego budynku. Zaplanowano modernizację piwnic ratusza oraz łazienek. Poddana modernizacji ma zostać też m.in Galeria Sztuki Gotyckiej i salai rzemiosła artystycznego. Powstaną nowe części edukacyjne, wytchnieniowe. W Ratuszu Staromiejskim zaplanowane są też nowe ekspozycje dotyczące dziejów miasta i handlu. Powstaną nowe części edukacyjne, wytchnieniowe,Dom Eskenów przy ulicy Łaziennej przejdzie remont dachu oraz konserwację elewacji.
W Dworze Artusa wyremontowane zostaną m.in. Sale Złota, Malinowa i Wielka. Naprawiony zostanie przeciekający dach. Zadanie obejmuje także zakup fortepianu. Dzięki projektowi w Dworze Artusa zostanie wytyczona ścieżka dla turystów prezentująca historię budynku na przestrzeni wieków.
Zmiany czekają także na Zamek Krzyżacki. W budynku Generałówki znajdą się kasy biletowe oraz sala warsztatowo-społeczna, która ma służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Teren ruin zamku ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Zaplanowano też nasadzenia oraz retencję wody. Zwiedzający zyskają też aplikację, która w formie wirtualnej rzeczywistości pokaże, jak zamek wyglądał, zmieniał się i dlaczego został zburzony.
Toruńska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 4 grudnia 1997 roku. 5 czerwca 1998 roku podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Torunia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego został oficjalnie przekazany władzom samorządowym Torunia dokument potwierdzający wpis Torunia na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Certyfikat wręczył przedstawiciel Centrum Światowego Dziedzictwa, Peter Strasser.
Autor: Bartosz Fryckowski
Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Obserwuj nas na Facebooku oraz Instagramie.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikacjęm która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.
Ten komentarz jest ukryty - kliknij żeby przeczytać.