Wyniki symulacji badaczy zaprzeczyły wcześniejszym założeniom dotyczącym życia w kosmosie. Jak podaje czasopismo „IMA Fungus”, niektóre rodzaje porostów, składające się z grzybów, komórek zielenic czy bakterii cechują się wysoką tolerancją na warunki panujące na Czerwonej Planecie.
Wyniki badania zszokowały naukowców
Chociaż do wysłania polskich organizmów w kosmos jeszcze daleka droga, badacze przeprowadzili symulację z wykorzystaniem dwóch gatunków porostów słojecznicy mchowej (Diploschistes muscorum) oraz płucnicy kolczastej (Cetraria aculeata), które zostały umieszczone w specjalnej komorze poróżnionej.
W trakcie badania próbki przez pięć godzin poddawano licznym wahaniom temperatur i promieniowaniu rentgenowskiemu, co miało imitować warunki życia na Marsie. Wyniki symulacji okazały się bardzo obiecujące i podważyły wcześniejsze spekulacje na temat możliwości zaludnienia Czerwonej Planety.
Nasze badanie jest pierwszym, które wykazało, że metabolizm partnera grzybowego w symbiozie porostów pozostał aktywny, gdy znajdował się w środowisku przypominającym powierzchnię Marsa – tłumaczy Kaja Skubała główna autorka badania, cytowana przez TVN24.
Krok bliżej do kolonizacji Marsa
Autorzy badania podkreślają, że przełomowe odkrycie rzuca nowe światło na możliwość przetrwania organizmów ziemskich w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy na kanwie sukcesu planują kontynuować eksperymenty, dodając, że szczególnie korzystnie w badaniach wypadły porosty z rodziny Diploschistes muscorum.
Organizmy te nie tylko przetrwały skrajnie trudne warunki, ale wytworzyły również mechanizmy obronne. Zdarzenie to pozwoliło obalić twierdzenie, że promieniowanie jonizujące jest czynnikiem wykluczającym rozwój życia na Czerwonej Planecie.
Czytaj też:
Jak różne aktywności wpływają na nasz sen? Jedną rzecz należy stanowczo wyeliminowaćCzytaj też:
Na Marsie odkryto setki tajemniczych kulek. Przypominają pajęcze jaja, NASA w szoku