Nieoficjalne doniesienia mediów. Wskazują, co szykują Węgry

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

Minister sprawiedliwości Węgier Bence Tuzson poinformował na zamkniętym spotkaniu dla dyplomatów, że Budapeszt wystąpi z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) - podało w środę Radio Wolna Europa (RFE). Tymczasem na Węgrzech wizytę rozpoczyna premier Izraela Binjamin Netanjahu, który jest ścigany przez MTK.

Media: Węgry chcą wystąpić z MTK
Media: Węgry chcą wystąpić z MTKDIEGO RADAMESAFP

Informację o planach wyjścia z MTK Tuzson miał podać na spotkaniu dla ambasadorów w siedzibie węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak donosi portal Radia Wolna Europa, na spotkaniu zastosowano bardzo rygorystyczne środki kontroli, w tym kamery wyposażone w oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, aby zapewnić, że na sali obecni są jedynie zaproszeni goście.

Węgry wystąpią z MTK? W tle wizyta Binjamina Netanjahu

RFE wyjaśniło, jak ma wyglądać procedura wystąpienia Węgier z MTK: najpierw parlamentowi ma zostać przedstawiony projekt rezolucji w tej sprawie, a następnie, jeśli zyska poparcie większości posłów, rząd oficjalnie zainicjuje proces wyjścia Węgier z Trybunału. Według źródeł RFE może potrwać on nawet rok.

RFE informuje o planach Budapesztu tuż przed rozpoczęciem czterodniowej wizyty Netanjahu na Węgrzech. Będzie to jego druga podróż zagraniczna po wydaniu nakazu MTK w listopadzie 2024 roku.

W lutym 2025 roku Netanjahu odwiedził USA i został przyjęty w Białym Domu przez Donalda Trumpa.

Węgry. Ścigani przez MTK nie zostaną aresztowani

Już w lutym minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że jego kraj "ponownie ocenia udział w tej organizacji", dodając, że "działania MTK zostały poważnie upolitycznione", a trybunał "zdyskredytował międzynarodowy system sądownictwa".

Wypowiedź Szijjarto nastąpiła parę dni po tym, jak Trump zadecydował o nałożeniu sankcji na MTK oraz osoby pomagające tej instytucji w ściganiu Amerykanów i przedstawicieli władz Izraela oraz innych sojuszników USA.

Choć Węgry są członkiem MTK, to Statut Rzymski ustanawiający sąd nie został w tym kraju ogłoszony, gdyż uznano go za niekonstytucyjny. W związku z tym władze w Budapeszcie oświadczyły, że w przypadku przybycia na Węgry ściganych przez MTK przywódcy Rosji Władimira Putina czy Netanjahu nie zostaną oni aresztowani.

Międzynarodowy Trybunał Karny. Nakazy aresztowania Binjamina Netanjahu

W listopadzie 2024 roku Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakazy aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, oskarżając ich o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy oraz atakiem Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.

Izba uznała, że wspomniani izraelscy politycy ponoszą odpowiedzialność karną (jako współsprawcy) za "zbrodnie popełnione wraz z innymi osobami". Chodzi o:

  • zbrodnię wojenną w postaci stosowania głodu jako metody prowadzenia wojny,
  • zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na morderstwach, prześladowaniach i "innych nieludzkich czynach".

Sąd stwierdził również, że Netanjahu i Gallant są także odpowiedzialni za "za zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym skierowaniu ataku na ludność cywilną".

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Giertych i Kaczyński starli się w Sejmie. "Nie jestem z tobą po imieniu, łobuzie"Polsat NewsPolsat News