Katecheci zaskarżyli rząd do Strasburga. Chcą zmiany przepisów o lekcjach religii

Posłuchaj artykułu (ładuję...)
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zaskarżyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka rozporządzenie MEN dotyczące zmian w organizacji lekcji religii. Jednocześnie trwają prace nad złożeniem obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla lekcji religii i etyki w szkole".

Skarga w Strasburgu: W poniedziałek (24 marca) Stowarzyszenie Katechetów Świeckich (SKŚ) skierowało do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmian w organizacji lekcji religii. Tego samego dnia SKŚ poinformowało, że zainicjowało powstanie Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej "Ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy - Prawo Oświatowe".

Projekt obywatelski: "Członkowie powstającego Komitetu złożyli w Biurze Podawczym Sejmu dnia 19 marca br. zawiadomienie do Marszałka Sejmu o jego rejestrację. Po oficjalnej rejestracji (Marszałek Sejmu ma 14 dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu KOIU) ruszy zbiórka podpisów pod Obywatelskim projektem Ustawy, który nosi potoczną nazwę 'Tak dla lekcji religii i etyki w szkole'" - przekazali katecheci w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]

Propozycje katechetów: Rzecznik SKŚ Dariusz Kwiecień poinformował PAP, że projekt został przygotowany dla Stowarzyszenia przez Instytut Ordo Iuris. Zawarto w nim propozycję, by obowiązkowe były dwie godziny religii i etyki w tygodniu, z możliwością zmniejszenia wymiaru do jednej godziny w tygodniu jedynie za zgodą właściwego biskupa diecezjalnego albo władz zwierzchnich właściwego kościoła lub innego związku wyznaniowego.

Oceny na świadectwie: Katecheci oczekują, że lekcje będą obowiązkowe w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz że rodzice lub pełnoletni uczniowie do 10 lipca każdego roku mieliby złożyć oświadczenie o uczęszczaniu na religię, lub etykę. Projekt zakłada również między innymi, ze ocena z zajęć będzie umieszczana na świadectwie, uwzględniana przy promocji do następnej klasy i wliczana do średniej ocen.

Poparcie Episkopatu: Podczas ostatniego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osial poinformował, że biskupi popierają inicjatywę SKŚ oraz przypomniał, że obowiązkowy wybór zajęć był także ich postulatem w kontaktach z MEN. - On jest ważny z punktu widzenia wychowawczego, mówimy o kryzysie wychowania, a w szkole brakuje przestrzeni, by postawić sobie pytanie, co jest dobre, a co złe - przekonywał.

Reakcja ministerstwa: Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer krytycznie ocenia projekt i uważa, że jest on równoznaczny z "ograniczeniem prawa rodziców do wychowania dziecka". - Jesteśmy zwolennikami prawa rodziców do wyboru, a oznacza ono, że rodzic może zapisać dziecko zarówno na etykę lub religię, na oba te przedmioty lub na żaden z nich - przekazała. Aby projekt obywatelski został formalnie zgłoszony w Sejmie, wnioskodawcy będą musieli zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów w ciągu trzech miesięcy.

Przeczytaj również: "Awantura o lekcje religii. Prof. Borecki: Nie dziwię się biskupom. Nowacka nie ma mandatu społecznego".

Źródła: Gość Niedzielny, Opoka, SKŚ: 1, 2

Więcej o: