"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/7
"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

Mimo licznych apeli o uwolnienie i pogłębiających się obaw o jego stan zdrowotny Andrzej Poczobut pozostaje w więzieniu.

- Andrzej Poczobut jest więziony tylko dlatego, że jest Polakiem i jest dziennikarzem - komentuje Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i kolega Poczobuta. - On jest symbolem białoruskiego oporu, ale też jest symbolem swoim. Poczobut jest niezłomny - zaznacza Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka radia TOK FM.

Andrzej PoczobutŁukasz Dejnarowicz / Forum

Aresztowany w marcu 2021 roku, od lutego 2023 polski dziennikarz przebywa w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. - Generalnie jest to piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej. Nie jest w karcerze, z tego, co wiemy, więc nie jest szykanowany - podkreśla Bartosz Wieliński.

Białoruskie władze zarzuciły mu podżeganie do nienawiści i rehabilitację nazizmu oraz wzywanie do działań na szkodę Białorusi.

- Andrzej Poczobut zawsze mówił, że bez demokratycznej, normalnej białoruskiej Białorusi nie ma możliwości rozwoju kwestii postulatów mniejszości polskiej na Białorusi i to na pewno bardzo się nie podobało - zauważa Źmicier Kościn, białoruski dziennikarz Polskiego Radia Białystok.

Andrzej Poczobut pozostaje więźniem ŁukaszenkiBELTA.BY

Nie ma kontaktu z rodziną i adwokatem

Jego rzekome "przestępstwa" miały polegać między innymi na tym, że interesował się historią Polaków na Grodzieńszczyźnie. Siedział w więzieniach i aresztach w Grodnie, Wołodarce i Mińsku. Obecnie odbywa karę w okrytej złą sławą kolonii karnej w Nowopołocku, prawie 500 kilometrów od rodzinnego Grodna.

- Stan zdrowia jest niepokojący. Na pewno dostęp do lekarza jest też ograniczony - mówi Bartosz Wieliński. - Jego żona Oksana donosi, że nie ma z nim kontaktu - dodaje Agnieszka Lichnerowicz.

CZYTAJ TAKŻE: Apel kilkudziesięciu noblistów w sprawie więźniów politycznych na Białorusi

Poczobut, będąc figurą znaczącą dla opozycji, stał się pionkiem politycznym w rękach Łukaszenki, wykorzystywanym do celów negocjacyjnych z zachodnimi państwami. Latem ubiegłego roku, w największej od czasów zimnej wojny wymianie więźniów między Zachodem a Rosją, Polak nie został uwzględniony.

- Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - ocenia Bartosz Wieliński.

Akcja solidarnościowa z Poczobutem

W Białymstoku każdego 25. dnia miesiąca odbywa się akcja solidarnościowa z Andrzejem Poczobutem. Mieszkający w Polsce Białorusini przypominają, że tuż na naszą wschodnią granicą trwa prześladowanie każdego, kto myśli inaczej niż reżim. Tylko w listopadzie 184 kolejne osoby zostały skazane wyrokami politycznymi.

- Wiem, że wielu działaczy polskich zostało po prostu ewakuowanych z Białorusi przy pomocy polskiej dyplomacji, polskich służb specjalnych. Dla Andrzeja coś nie zadziałało - mówi Bartosz Wieliński.

Andrzej Poczobut od ponad trzech lat jest więziony przez reżim Łukaszenki. "Jest takim rodzajem jeńca"
Andrzej Poczobut więziony przez reżim Łukaszenki. "Jest takim rodzajem jeńca" Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

W grudniu białoruskie media rządowe poinformowały, że reżim Łukaszenki wypuścił na wolność 29 więźniów politycznych. Ale to kropla w morzu, bo w białoruskich więzieniach - jak donoszą organizacje pozarządowe - przebywa 1800 więźniów politycznych. Albo i więcej.

- Wolność słowa to jest podstawa. Tego po prostu nie ma na Białorusi - kwituje Źmicier Kościn. - Nikt z polskich dziennikarzy nie walczy o wolność prasy, o wolność słowa, o wolność mediów tak, jak walczył Andrzej. Andrzej za tę walkę płaci własną krwią. Każdego dnia - podsumowuje Bartosz Wieliński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS