Pete Hegseth zaprzecza, by wysyłał plany wojenne komunikatorem Signal. Atakuje dziennikarza

Mówicie o oszustwie i skompromitowanym tzw. dziennikarzu? – tak sekretarz obrony Pete Hegseth zareagował na pytanie o przypadkowe dołączenie redaktora naczelnego „The Atlantic”, Jeffreya Goldberga, do konwersacji przedstawicieli administracji USA prowadzonej za pośrednictwem komunikatora Signal.

Publikacja: 25.03.2025 05:58

Pete Hegseth

Pete Hegseth

Foto: REUTERS/Leah Millis/

arb

Konwersacja, którą mógł obserwować Goldberg – co opisał na łamach „The Atlantic” – dotyczyła planowanych przez USA ataków na Hutich w Jemenie. Niedługo przed atakiem Hegseth miał przekazać za pośrednictwem komunikatora Signal uczestnikom konwersacji dokładną listę celów pierwszego ataku oraz informację o siłach i środkach, jakimi ataki będą prowadzone.

Pete Hegseth: Nikt nie wysłał nikomu żadnych planów wojennych. Jeffrey Goldberg: On kłamie

Hegseth, pytany o całą sprawę przez dziennikarzy po wylądowaniu na lotnisku na Hawajach, zaatakował Goldberga. Stwierdził, że nie jest to poważny dziennikarz i dodał, że „rozpowszechnia bzdury”. Zapewnił też, że ataki na Hutich w Jemenie są skuteczne. – Ostatecznie ich zdziesiątkujemy – zapewnił.

Nic o tym nie wiem. Nie jestem wielkim fanem „The Atlantic”

Donald Trump, prezydent USA

Dopytywany o publikację w „The Atlantic”, Hegseth zaprzeczył, jakoby udostępnił plany działań wojennych za pośrednictwem komunikatora Signal. – Nikt nie wysłał nikomu żadnych planów wojennych, to wszystko, co mogę o tym powiedzieć – uciął temat. W rozmowie z CNN wypowiedź tę skomentował Goldberg. – To kłamstwo. On wysłał plany wojenne – powiedział.

Z publikacji „The Atlantic” wynika, że Goldberg został przypadkowo włączony do utworzonej przez doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Mike’a Waltza, konwersacji prowadzonej za pośrednictwem komunikatora Signal. Jej uczestnicy – wśród których byli m.in. Hegseth i wiceprezydent USA J.D. Vance – omawiali plany ataku USA na cele Hutich w Jemenie. Ostatecznie ataki te rozpoczęły się 15 marca, a plan pierwszego uderzenia miał zostać przekazany przez Hegsetha uczestnikom konwersacji. Goldberg nie zabierał głosu w dyskusji, ale ją obserwował.

Czytaj więcej

Kolejne ataki USA na Jemen. „Na Boga, czegoś takiego nie doświadczyłem”

Autentyczność konwersacji potwierdził później rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Brian Hughes. Goldberg w swoim artykule w „The Atlantic” opublikował m.in. zrzuty ekranu ilustrujące rozmowę.

Goldberg ocenił, że „szokującą lekkomyślnością” Hegsetha było przesłanie za pośrednictwem komunikatora Signal szczegółów operacyjnych dotyczących uderzenia na Hutich. Redaktor naczelny „The Atlantic” nie ujawnił tych informacji, podkreślając, że mogłoby to zaszkodzić bezpieczeństwu USA.

Donald Trump nic nie wie, senatorowie Partii Demokratycznej oburzeni po publikacji „The Atlantic”

Trump, pytany o sprawę przez dziennikarzy w czasie konferencji w Białym Domu, stwierdził, że nie słyszał nic o incydencie. – Nic o tym nie wiem. Nie jestem wielkim fanem „The Atlantic” – stwierdził. Przedstawiciel Białego Domu poinformował później, że w sprawie wszczęto dochodzenie, a Trump został poinformowany o szczegółach.

Relacja z debaty

Bezpieczeństwo i rozwój nowych źródeł energii

Zobacz teraz

Wspomniany wcześniej Hughes w wydanym komunikacie przekonywał, że konwersacja ujawniona przez „The Atlantic” pokazuje „głęboką i przemyślaną koordynację polityki” przez najwyższych przedstawicieli administracji USA.

Czytaj więcej

Burza po "bezprecedensowym" spotkaniu Muska w Pentagonie. Padły żądania kar za ujawnienie "fałszywych informacji"

Parlamentarzyści Partii Demokratycznej domagają się dochodzenia w sprawie incydentu. – To jeden z najbardziej szokujących przypadków wycieku wojskowych informacji wywiadowczych, o jakim słyszałem od bardzo, bardzo dawna – stwierdził lider Partii Demokratycznej w Senacie, Chuck Schumer. Schumer zapowiedział, że zwróci się do lidera większości w Senacie, Johna Thune’a, z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Thune zapowiedział, że Senat będzie chciał wyjaśnić okoliczności incydentu.

Tymczasem senator Elizabeth Warren napisała w serwisie X, że użycie komunikatora Signal do omawiania „wrażliwych kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym” było „w oczywisty sposób nielegalne i bezgranicznie niebezpieczne”. „Każdy przedstawiciel administracji, który uczestniczył w tej konwersacji, popełnił przestępstwo – nawet przypadkowo – które normalnie skończyłoby się więzieniem” – napisał w serwisie X inny demokratyczny senator, Chris Coons.

Czytaj więcej

Czym jest Signal? Komunikator w sercu amerykańskiego skandalu

Rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, zapewniła, że Trump nadal ma zaufanie do członków swojej administracji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo narodowe, w tym do Mike’a Waltza.

Konwersacja, którą mógł obserwować Goldberg – co opisał na łamach „The Atlantic” – dotyczyła planowanych przez USA ataków na Hutich w Jemenie. Niedługo przed atakiem Hegseth miał przekazać za pośrednictwem komunikatora Signal uczestnikom konwersacji dokładną listę celów pierwszego ataku oraz informację o siłach i środkach, jakimi ataki będą prowadzone.

Pete Hegseth: Nikt nie wysłał nikomu żadnych planów wojennych. Jeffrey Goldberg: On kłamie

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Elon Musk komentuje wyrok ws. Marine Le Pen. „Standardowa strategia”
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Polityka
Le Pen traci Pałac Elizejski
Polityka
Sąd zadał cios Marine Le Pen. Liderka prawicy nie będzie mogła startować w wyborach prezydenckich
Polityka
Ukraina na rozdrożu: zostać wasalem USA czy odmówić Trumpowi?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
„Wyrok na demokrację”, „wypowiedzenie wojny”. Politycy komentują wyrok na Marine Le Pen
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście