Ekologiczne skutki kopania kryptowalut: przyjrzenie się faktom

Opublikowano:
Autor:

Ekologiczne skutki kopania kryptowalut: przyjrzenie się faktom - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Wirtualne waluty, takie jak bitcoin, ethereum, tether, BNB i inne wzbudzają globalny szał wśród ludzi chętnych do tworzenia bogactwa. Jaki wpływ ma kopanie kryptowalut na ekologię i ślad węglowy?

Kryptowaluta osiągnęła punkt krytyczny. Nowy trend stał się popularny na całym świecie. Każdy z nas słyszał o cyfrowych monetach.

Wirtualne waluty, takie jak bitcoin, ethereum, tether, BNB i inne wzbudzają globalny szał wśród ludzi chętnych do tworzenia bogactwa. Inwestorzy dokonują transakcji walutowych poza istniejącymi systemami bankowymi.   

Wielu traderów zamieniło niewielkie inwestycje w kryptowaluty w ogromne zyski. Na przykład, cena tokenów bitcoin wzrosła trzydziestokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Ten szybki wzrost odbywa się jednak kosztem naszej planety.

Systemy obliczeniowe, które dokonują transakcji i wydobywają kryptowaluty, zużywają dużo energii, więcej niż całe narody.

Wydobywanie bitcoinów zużywa nieco więcej energii niż wydobywanie złota, co jest uczciwym porównaniem. Zarówno tokeny bitcoin, jak i złoto są przedstawiane jako alternatywa dla walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański.

Wydobywanie bitcoinów zużywa więcej energii elektrycznej niż Norwegia, ale nieco mniej niż Egipt. Stanowi 0,62 procent całkowitego zużycia energii elektrycznej na świecie.

Organy regulacyjne wkraczają do walki. Chcą, aby wszystkie kryptowaluty spełniały standardy zrównoważonego rozwoju środowiska. Wiodące technologie zwracają większą uwagę na ten temat, ponieważ widzą możliwości rozwoju i znaczących innowacji. 

Pojedyncza księga w Bitcoinie zużywa wystarczająco dużo energii, aby zasilić dom przez prawie jeden dzień. To kryzys klimatyczny.

Transakcje walutami cyfrowymi wymagają energii. Największym źródłem śladu węglowego kryptowalut jest wydobywanie bitcoinów. Bitcoin emituje około 57 milionów ton CO2 rocznie, ponad dwukrotnie więcej niż ethereum. Bitcoin zużywa 707 kWh energii elektrycznej na transakcję. To 11 razy więcej niż ethereum i emituje 1061 funtów CO2 za każdym razem, gdy ktoś dotyka aplikacji, aby kupić lub wysłać ułamek monety. Ethereum emituje jedną dziesiątą tej ilości odpadów węglowych przy każdym zakupie lub transferze.

Waluty cyfrowe stają się coraz bardziej powszechne i popularne każdego dnia. Niektóre kraje mają nawet własne waluty cyfrowe, które są wspierane przez banki centralne. Jest to niepokojące dla każdego, kto koncentruje się na zmianach klimatu i zrównoważonym rozwoju. 

Wiele firm wierzy, że zaawansowane technologicznie innowacje mogą pomóc górnikom kryptowalut lepiej zarządzać, jeśli nie zmniejszyć, ich wpływ na środowisko. 

Czym jest wydobywanie bitcoinów? 

Jak zrozumieć, dlaczego wydobywanie bitcoinów zużywa tak dużo energii elektrycznej? Dowiedzieć się, jak to działa.

Chociaż stojąca za tym technologia jest złożona, sama koncepcja jest dość prosta. Podobnie jak w przypadku złota, srebra i innych cennych towarów, podaż bitcoina jest ograniczona. To właśnie nadaje mu wartość. Sama waluta jest zarządzana przez zdecentralizowaną sieć użytkowników, których komputery wspólnie przetwarzają i zarządzają transakcjami. 

Żadna osoba ani podmiot nie jest jej właścicielem. Wszystkie transakcje bitcoinami są zatem otwarcie rozliczane w łańcuchu bloków, który jest niezmienną publiczną księgą, którą każdy może zobaczyć i nikt nie może jej zmienić.

W zamian za zarządzanie tą ogromną, skomputeryzowaną księgą, uczestnicy mogą "wydobywać" nowe bitcoiny z sieci. Robią to poprzez rozwiązywanie niezwykle skomplikowanych problemów matematycznych, które wymagają zaawansowanych komputerów zużywających znaczną ilość energii elektrycznej.

Użytkownik jest nagradzany za uruchomienie jak największej liczby maszyn. Im więcej komputerów rozwiązuje problemy matematyczne, tym bardziej prawdopodobne jest, że zarobi bitcoiny. System zachęca użytkowników do zużywania zasobów zamiast ich oszczędzania.

Bitcoin został stworzony w 2009 roku. Użytkownicy mogli wydobywać jednego bitcoina za pomocą podstawowego komputera w swoim salonie. Wydobywanie bitcoinów stało się jednak tak konkurencyjne, że obecnie wymaga pokoju pełnego wyspecjalizowanych maszyn. Górnicy bitcoinów, którzy są w większości firmami niż osobami fizycznymi, zużywają więcej energii niż dekadę temu.   

Wydobywanie bitcoinów to system, w którym uczestnicy są zmuszeni do marnowania zasobów, aby zapewnić pewien poziom bezpieczeństwa w sieci. Im większą wartość ma bitcoin, tym więcej pieniędzy jest wart, tym więcej wydajemy na zasoby.

Wraz ze wzrostem wartości bitcoina nasila się konkurencja wśród górników. To prowadzi do większego zużycia zasobów i większego śladu węglowego bitcoina. 

Wydobywanie bitcoinów generuje obecnie prawie 31 000 ton odpadów elektronicznych rocznie. Szybkie przejście milionów urządzeń wykorzystywanych do wydobywania kryptowalut może zakłócić globalny łańcuch dostaw innych urządzeń elektronicznych.

Wydobywanie bitcoinów jest energochłonne. Niektóre operacje wydobywcze nawiązały współpracę z borykającymi się z trudnościami elektrowniami, które przestałyby działać bez ich wsparcia. Jedna z firm węglowych zainwestowała nawet bezpośrednio w operacje wydobywania bitcoinów, aby zarządzać zmiennością w sieci.


Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę Kriptomat.io/pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE