Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządnościJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski opublikował wyniki corocznego badania nastrojów Europejczyków. Wynika z niego, że aż 77 procent Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności. Ponadto Polacy, mimo sporów z Brukselą, w które brnie polski rząd, oceniają działania Wspólnoty pozytywnie - lepiej nawet niż mieszkańcy innych państw Unii.

Z cyklicznego, ogólnoeuropejskiego badania Eurobarometr wynika, że Polacy dużo wyżej cenią standardy unijnej demokracji od norm panujących w naszym kraju.

"W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ogromnymi wyzwaniami: pandemia, wojna, kryzysy energetyczny, inflacja, dezinformacja, zmiany klimatu. Ale stanęliśmy na wysokości zadania. Europa dostarczyła rozwiązań, a Europejczycy doceniają to. Wsparcie dla Ukrainy pozostaje wysokie, a dwie trzecie badanych optymistycznie widzi europejską przyszłość" - tak wyniki badania podsumowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Ankiety Eurobarometru wypełniane są dwa razy w roku przez reprezentację tysiąca obywateli każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Łącznie przez ponad 26 tysięcy osób. Dzięki temu można porównać, co na dany temat myśli ogół Europejczyków z poglądami obywateli danego kraju.

Na pytanie: "czy uważasz, że działania Unii Europejskiej mają wpływ na twoje codzienne życia", twierdząco odpowiedziało 71 procent obywateli Wspólnoty, w tym 79 procent Polaków.

- Rozumiemy, co nam daje Unia Europejska, czyli rozumiemy, że to jest kwestia pokoju, bezpieczeństwa. Myślę, że wojna w Ukrainie to tym bardziej unaoczniła i tym bardziej pokazała, że rzeczywiście ten euroentuzjazm ma sens, ale też Polska była od zawsze jednym z największych beneficjentów integracji europejskiej - to znaczy te przepływy finansowe w ramach solidarności między państwami bogatszymi a biedniejszymi docierały do nas szerokim strumieniem - wskazuje Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Team Europe.

Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"
Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Pytanie o wsparcie dla Ukrainy

Europejczycy są najbardziej zadowoleni ze wsparcia Unii dla Ukrainy, co wskazało aż 69 procent pytanych. 64 procent z nich ceni też działania Brukseli na rzecz obrony demokracji i praworządności. W tych dwóch kwestiach statystyczny Polak wykazuje dużo większe zadowolenie niż przeciętny Europejczyk, bo na poziomie odpowiednio 83 i 77 procent.

- Po ponad roku od wybuchu wojny 69 procent obywateli Unii dobrze ocenia pomoc udzielaną Ukrainie przez Europę, a więc nie ma mowy o zmęczeniu wojną, przynajmniej w sondażach - zaznacza Jaume Duch Guillot, rzecznik Parlamentu Europejskiego.

Autorzy badania wskazują, że najważniejsza płynąca z niego informacja jest jedna: "61 procent Europejczyków uważa, iż członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej to dobra rzecz", a na całym Starym Kontynencie przybywa euroentuzjastów.

- Kiedy spojrzymy na badania z 2011 roku i pytania dotyczące wizerunku Unii, roli Unii, korzyści z członkostwa - to we wszystkich tych punktach mamy do czynienia ze stałym wzrostem pozytywnych opinii - począwszy od kryzysu finansowego, przez każdy kolejny kryzys: migracyjny, pandemię i wojnę - podkreśla Philipp Schulmeister, dyrektor Wydziału ds. Badania Opinii Publicznej Parlamentu Europejskiego.

Data publikacji badań jest nieprzypadkowa - równo za rok, od 6 do 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Udział w nich deklaruje dwie trzecie obywateli Wspólnoty.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS