ZUS przypomina o ważnym terminie ws. wypłat 800 plus. To ostatni moment

W związku z wejściem w życie nowej wersji świadczenia "500 plus", które zostało przemianowane na "800 plus", ZUS przypomina o konieczności składania wniosków do 30 kwietnia. W innym wypadku kwota za świadczenie zostanie przelana w późniejszym terminie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że żeby zachować ciągłość wypłat "800 plus", należy złożyć wniosek o świadczenie do wtorku 30 kwietnia włącznie. To da gwarancję, że kwota zostanie przelana na podane konto w czerwcu, czyli zgodnie z zakładanym przez instytucję terminem.

Zobacz wideo Krzysztof Filipiak: Przy świadczeniach NFZ też powinno być jakieś kryterium dochodowe

Świadczenie "800 plus". Wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca

Pod koniec maja (31 maja) kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat 800 plus. Z tego powodu ZUS przypomina, że żeby utrzymać ciągłość wypłat, należy złożyć wniosek o ponowne przyznanie świadczenia najpóźniej miesiąc wcześniej, czyli do końca kwietnia (30 kwietnia). Ogólnie rzecz biorąc, wnioski te można składać aż do końca czerwca, jednak Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim, którego cytuje "Rzeczpospolita", zwraca uwagę, że termin złożenia wniosku znacząco wpłynie na termin otrzymania przelewu. - Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r., to ZUS przekaże należne środki do 30 czerwca 2024 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus - wyjaśnia. - Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu - do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca - mówi.

Problemy pojawią się jednak wtedy, kiedy wniosek złożymy później, czyli po 30 czerwca. Jak wyjaśnia Ściwiarski, w takim wypadku "pieniądze na koncie pojawią się w ciągu dwóch miesięcy i to już bez wyrównania za czerwiec". - Świadczenie ZUS wypłaci tylko od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem - przypomina rzecznik ZUS.

Świadczenie "800 plus". Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochód, jaki osiąga rodzina. Jak czytamy w komunikacie na stronie ZUS-u, aby otrzymać świadczenie wychowawcze, należy złożyć jeden z następujących wniosków:

  • SW-R - jeśli jest się matką albo ojcem dziecka,
  • SW-O - jeśli sprawuje się pieczę zastępczą nad dzieckiem albo jest się opiekunem prawnym, albo opiekunem faktycznym,
  • SW-D - jeśli jest się dyrektorem: placówki opiekuńczo-wychowawczej, opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, domu pomocy społecznej.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać jedynie elektronicznie. Wszystkie wnioski (SW-R, SW-O, SW-D) można złożyć przez PUE ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia lub swój bank.

ZUS już w lutym poinformował na swojej stronie o terminach składania świadczeń. Wnioski na kolejny okres są przyjmowane od 1 lutego. Według danych, zgromadzonych przez "Rz", najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej - ponad 1,9 mln, przez PUE ZUS - niemal 1,2 mln, czy aplikację m-ZUS - 102,9 tys., najmniej przez portal Emp@tia - 57 tys.

Czy korzystasz z "800 plus"?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.