Pentagon ogłosił największy pakiet pomocy dla Ukrainy. W grę wchodzą miliardy dolarów

Sekretarz obrony USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 6 miliardów dolarów. Lloyd Austin podkreślił, że umożliwi on zakup nowej broni dla Kijowa od amerykańskiego przemysłu. - To największy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, jaki do tej pory zadeklarowaliśmy - powiedział szef Pentagonu.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił największy dotychczasowy pakiet pomocy Ukrainie. Jak podkreślił, pakiet ten będzie obejmował amunicję do obrony powietrznej, w tym pociski do ukraińskich systemów obrony Patriot i NASAMS, systemy przeciwdronowe, amunicję artyleryjską oraz wsparcie w zakresie konserwacji i utrzymania broni. 

Zobacz wideo Ludwik Sobolewski: 40 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, ale reszta już tak

Pentagon ogłosił największy pakiet pomocy dla Ukrainy

Wielomiliardowy pakiet został przyjęty w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Inicjatywa polega na zakupie uzbrojenia dla Kijowa od amerykańskich producentów. Według listy opublikowanej przez Pentagon w pakiecie oprócz rakiet do systemów Patriot i NASAMS znalazł się między innymi sprzęt do integracji systemów obrony powietrznej, radary wielofunkcyjne, a także drony Switchblade i Puma oraz sprzęt do wsparcia produkcji bezzałogowców w Ukrainie.

To drugi ogłoszony w tym tygodniu pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Wcześniej (w środę 24 kwietnia) Pentagon ogłosił pakiet uzbrojenia dla okupowanego kraju wart 1 miliard dolarów. Stało się to po podpisaniu przez prezydenta USA Joe Bidena znacznie opóźnionej ustawy zezwalającej na finansowanie pomocy.

W sobotę 20 kwietnia Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych - po półrocznym opóźnieniu - zatwierdziła pomoc dla innych krajów, w tym między innymi dla Ukrainy w wysokości 61 miliardów dolarów. Senat przyjął to rozwiązanie we wtorek, a Joe Biden podpisał je następnego dnia. Od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, Stany Zjednoczone przeznaczyły ponad 44 miliardy dolarów na pomoc dla Kijowa w zakresie bezpieczeństwa.

Europejskie kraje na pomoc Ukrainie. "Musimy pozostać czujni wobec aktywności Rosji"

Niemal równocześnie z wielomiliardowym pakietem pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych Belgia zobowiązała się do wysłania do Ukrainy myśliwców F-16. Premier Alexander De Croo zapewnił, że ma to nastąpić jeszcze w 2024 roku. Ta decyzja oznacza, że władze w Brukseli nie będą zwlekać z dostawą do 2025 roku, jak pierwotnie planowano. Szef belgijskiego rządu poinformował, że wysłane zostaną cztery maszyny.

Na pomoc Ukrainie ruszyły także Niemcy. Olaf Scholz zapewnił, że jego kraj jest największym po Stanach Zjednoczonych dostarczycielem broni i amunicji dla Ukrainy. - To, co już dostarczyliśmy, plus to, co zaraz dotrze, warte jest już 28 miliardów euro. To między innymi wysoce skuteczne systemy obrony, jak baterie Patriot, których trzeci zestaw wkrótce trafi na Ukrainę - powiedział. Do naśladowania Niemiec zachęcił z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu podkreślił, że Rosja coraz bardziej zagraża wspólnocie. - Musimy pozostać czujni wobec dużej aktywności Rosji wśród sojuszników. W tym tygodniu w Niemczech zatrzymano pięć osób pod zarzutem szpiegostwa dla Rosji i prób sabotażu. Dziś okazało się, że w Wielkiej Brytanii pięć osób też działało na rzecz Rosji - powiedział Stoltenberg. Dodał przy tym, że to groźne i nieakceptowalne akty, które jednak nie powstrzymają członków NATO przed dalszym wsparciem dla Ukrainy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.