Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierówArleta Zalewska/Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

- Mamy taki zwyczaj, że nie opowiadamy o tym, co się działo na komitetach politycznych - odpowiada Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o to, czy postawił warunek, że albo on, albo Maciej Wąsik znajdą się na liście do Parlamentu Europejskiego.

To właśnie poseł Marek Suski miał stać za zamianą miejsc na listach do Parlamentu Europejskiego. Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, Marek Suski jako szef regionu mazowieckiego miał zażądać usunięcia Macieja Wąsika z mazowieckiej listy.

W tle jest ostry konflikt między politykami. Prokuratura potwierdziła w piątek, że Marek Suski jest wśród osób, które mogły być szpiegowane Pegasusem za rządów duetu Kamiński-Wąsik w służbach. Jak wyjaśnił tvn24.pl rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, wezwanie nie oznacza, że Suski był podsłuchiwany. - Jest to przedmiotem śledztwa - przekazał.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Fakty" TVN: awantura na naradzie w siedzibie PiS i zamiana miejsc na listach do europarlamentu

Z powodu wspomnianej awantury Jacek Kurski musiał ustąpić miejsce numer jeden na Podlasiu Wąsikowi i objąć po nim miejsce numer dwa w okręgu mazowieckim.

- No dramat. Jak taki człowiek ma kogokolwiek przekonać w Brukseli, jak oni byli przedmiotem Parlamentu Europejskiego, bo łamali prawa człowieka, bo robili fabrykę hejtu w telewizji - ocenia Dariusz Joński, poseł i kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do europarlamentu. - Czy Polacy chcą w Brukseli skazanych przestępców? Nie jestem przekonany - dodaje.

Sporów podczas czwartkowej narady w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zatwierdzano wszystkie nazwiska kandydatów na listach wyborczych, miało być jednak więcej. - Ja głosowałem inaczej niż większość komitetu - mówi Wojciech Szarama. Poseł PiS nie chciał jednak powiedzieć, czego konkretnie dotyczyły jego wątpliwości.

O mandaty powalczą byli premierzy

Swoje listy w piątek zatwierdzały też Lewica oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Wysyłamy ludzi, którzy się na Unii znają, którzy znają języki i którzy potrafią poruszać się po unijnych korytarzach - zapewnia Krzysztof Śmiszek, wiceminister sprawiedliwości z Nowej Lewicy.

Jak wynika z informacji "Faktów" TVN, obok wiceministrów Krzysztofa Śmiszka, Joanny Scheuring-Wielgus i Andrzeja Szejny oraz posłów Krzysztofa Koniecznego i Anny Marii Żukowskiej o mandat do Parlamentu Europejskiego powalczą też byli premierzy Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz. I to przede wszystkim na nich Lewica chce zbudować kampanię, w której walczyć będzie o przekroczenie progu.

- To będzie walka o każdy głos, ale przede wszystkim przypomnę, że lewica wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej - zwraca uwagę Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Liderzy Lewicy w wyborach do PEFakty TVN

Przymiarki Trzeciej Drogi

O mandaty wspólnie w ramach Trzeciej Drogi mają powalczyć obecni posłowie, między innymi Paweł Zalewski, Michał Kobosko, Magdalena Sroka, ale też Krzysztof Hetman i Bożena Żelazowska oraz senatorowie Ryszard Bober i Michał Kamiński.

Kosiniak-Kamysz: listy do europarlamentu gotowe w 97 procentach
Kosiniak-Kamysz: listy do europarlamentu gotowe w 97 procentachTVN24

- Mam nadzieję, że siedmiu, ośmiu europarlamentarzystów uda nam się w tych wyborach wypracować - mówi Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

- Staramy się dać najmocniejsze nazwiska po to, żeby też zmobilizować naszych wyborców do pójścia na te wybory - dodaje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

W Trzeciej Drodze ostatnie rozmowy z kandydatami jeszcze trwają.

Liderzy list Trzeciej Drogi w wyborach do PEFakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Jaroslav Francisko / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS