REKLAMA

Kaczyński: Projektowane zmiany w traktatach UE oznaczają, że Polska traci suwerenność

2024-04-25 16:18
publikacja
2024-04-25 16:18

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego projektowane zmiany w traktatach UE "oznaczają, że Polska właściwie we wszystkich ważnych sprawach całkowicie i zupełnie traci suwerenność". Podkreślił, że PiS takim zmianom traktatowym w UE mówi "jasno i twardo: nie".

Kaczyński: Projektowane zmiany w traktatach UE oznaczają, że Polska traci suwerenność
Kaczyński: Projektowane zmiany w traktatach UE oznaczają, że Polska traci suwerenność
/ PiS

Prezes PiS odniósł się podczas czwartkowej konferencji prasowej do wystąpienia w Sejmie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, w której mówił m.in. o możliwej potrzebie zmiany traktatów UE.

W ocenie Kaczyńskiego zmiany w traktatach unijnych są wprowadzane pod pretekstem konieczności uwzględnienia postulatów niemieckich przy procesie rozszerzenia UE.

"A rzecz jest naprawdę zupełnie fundamentalna, bo jeżeli się przyjrzeć projektom tych zmian, to one oznaczają, że Polska właściwie we wszystkich ważnych sprawach albo całkowicie i zupełnie traci suwerenność, bo to są sprawy takie, jak obrona granic, jak polityka obronna, jak polityka w istocie zagraniczna także, jak polityka podatkowa. I to już by wystarczyło, żeby nasze państwo de facto przestało być państwem, żeby to był teren zamieszkania Polaków, ale rządzony głównie z zewnątrz. Atrybuty państwa, które pewnie by pozostały np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych było by tylko wykonawcą czyichś poleceń, można mówić o tym zarządzaniu z zewnątrz" - mówił prezes PiS.

Zdaniem polityka "mamy być państwem całkowicie niesuwerennym". "Polska suwerenność ma stać się incydentem historycznym" - ocenił. "My się na to nie zgadzamy i niezależnie od tego, co mówi minister Sikorski, nie może się z tym zgodzić żaden polski patriota, ale nawet człowiek, który nie przeżywa jakoś mocno emocji patriotycznych, tylko jest człowiekiem rozsądnym, bo wiadomo, że jeżeli ośrodki decyzyjne będą gdzie indziej, poza Polską, to Polska będzie krajem podlegającym różnego rodzaju dyskryminacji, bo Polska została zaliczona w momencie, kiedy wchodziliśmy do UE, do tzw. trzeciej ligi i Zachód wcale się nie chce godzić na to, żebyśmy przechodzili do drugiej, a w szczególności już do pierwszej" - mówił Kaczyński.

Zaznaczył, że tempo polskiego rozwoju wskazuje na to, że Polska może bardzo szybko osiągnąć przeciętną UE, jeżeli chodzi o dochód liczony w sile nabywczej na głowę i możemy także ścigać państwa, które mają więcej, m.in. Niemcy. "Ta perspektywa jest perspektywą z całą pewnością dla Niemiec, ale także i dla Francji, nie do przyjęcia" - ocenił.

Podkreślił, że PiS takim zmianom traktatowym w UE mówi "jasno i twardo: nie". "Możemy i musimy podjąć walkę w tej sprawie, a ta walka ma toczyć się przede wszystkim poprzez różnego rodzaju przedsięwzięcia modernizacyjne. Prawo i Sprawiedliwość zawsze (...) było formacją modernizacyjną, w przeciwieństwie do Koalicji Obywatelskiej, która jest formacją antymodernizacyjną" - dodał.

Sikorski w sejmowym wystąpieniu powiedział, że "Unia powinna adekwatnie reagować na pojawiające się kryzysy, dlatego Polska będzie wspierać realistyczną reformę Unii, która przyczyni się do zwiększenia jej konkurencyjności i potęgi". "Nie jesteśmy przekonani, że niezbędna jest do tego zmiana traktatów, ale nie możemy wykluczyć, że część państw członkowskich uzależni od niej zgodę na dokończenie rozszerzenia. Staniemy wtedy jako kraj przed dylematem: czy zgodzić się na reformę traktatową, w której być może będziemy musieli zawrzeć kompromisy, czy zamknąć drogę do członkostwa naszym wschodnim i południowym sąsiadom, których akcesja jest dla nas korzystna" - zwrócił uwagę szef MSZ.

Jak zauważył, najbardziej kontrowersyjną częścią możliwej reformy będzie ewentualne odejście od jednomyślności w niektórych dziedzinach i proponowana zmiana systemu głosowania. "Zadaniem jest więc ustanowienie bardziej sprawiedliwego systemu głosowania, który i przed, i po rozszerzeniu, da wszystkim krajom wpływ na sprawy Unii" - podkreślił szef MSZ. Dodał, że kwestią otwartą pozostaje, jaki system głosowania większościowego byłby najbardziej sprawiedliwy i jakie dziedziny powinien ewentualnie objąć.

autor: Katarzyna Krzykowska, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Mercedes - samochody elektryczne w wyprzedaży rocznika

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pstrzezek
Ło panie! Toż to trzeba ratować polskie bo będzie w ruinie ;) Jak to mówił grześ: recepta jest prosta, głosować na PiS ;€
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Sam podpisał Fit For 55, KPO na ktore wszyscy sie tutaj zrzucali nad wisłą i złamanego eurocenta z niego nie zobaczyli a teraz starzec straszy Wolaków ze jak tak dalej pojdzie to o tym co siędzieje w Polsce beda decydoweali inni a nie polacy. A KIEDY OSTATNIO POLACY DECYDOWALI O TYM CO SIĘ DZIEJE NAD WISŁĄ SIĘ PYTAM?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Jedyne co dziadka Jarka tak naprawde boli jest fakt, że o tym co się dzieje nad Wisłą decydują Niemcy a nie Żydzi no i ze smierc jego brata nie została pomszczona! XD
miketheripper
Nie ma żadnej "Polski". Jak dalej będzie tak mówił skończy jak ci co opowiadają o UFO albo Yeti.
inwestor.pl
Żeby stracić suwerenność trzeba ją najpierw mieć, a Polin nie może bez zgody Unii obniżyć nawet VAT-u. :-) Poza tym ten dziad sam głosował za wejściem do UE.
polonu
Kalstain dawno straciła suwerenność , dobrze o tym wiesz kolonia żydów amerykańskich co UE teraz ma to odbijać ha ha ha . ten gość ma poczucie humoru.
krokus12
On przede wszystkim stracił rozum sam to podpisywał z bratem a teraz rżnie ...........

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki