REKLAMA

Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty

2024-04-25 14:44
publikacja
2024-04-25 14:44

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które utracą ważność przekracza dwa miliony; reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty
Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o dowód osobisty
fot. Darek Golik / / FORUM

Wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć przez internet lub osobiście w urzędzie - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

W przypadku, gdy wniosek składany jest przez internet, trzeba uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te muszą zostać pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie zainteresowany ma 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Nowy dowód osobisty można odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej.

Autorzy komunikatu poinformowali, że zgubienie bądź uszkodzenie dowodu osobistego należy zgłosić jak najszybciej. Można zrobić to przez internet.

W sytuacji, gdy istnieje możliwość, że dowód zostanie odnaleziony, można go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie po odnalezieniu dowodu. Z tej usługi mogą skorzystać jedynie osoby, których dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku.

Zgłosić należy również zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jest się pełnomocnikiem.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w celu skorzystania z usług publicznych online należy założyć profil zaufany. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej; wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem; potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2 tys. punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

Szczegółową instrukcję, jak założyć profil zaufany można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/profilzaufany.

Autor: Iwona Żurek

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
piotr76
Obowiązek posiadania dowodu osobistego to relikt okupacji, utrzymany później przez PRL. Wcześniej był on wydawany wyłącznie na życzenie.
W wielu krajach taki dokument jest zupełnie dobrowolny lub państwo w ogóle go nie wydaje, a jakoś funkcjonują.
1a2b
w których konkretnie krajach posiadanie ID nie jest obowiązkowe?
ja znam tylko jeden, carską rosję... był chłop i nie ma chłopa
emk6 odpowiada 1a2b
a w USA nie jest tak? Tam mało kto ma dowód - a przynajmniej kiedys tak było
1a2b odpowiada emk6
w USA dowód osobisty tzn. kartę ID mają wszyscy którzy z jakiegoś powodu nie maja prawa jazdy
vacarius
Co kilka lat to samo. A bank nową kartę mi sam wysyła gdy stara się kończy. Czemu Polska tak nie potrafi za te podatki co im płacę?
profesort
Nie MUSI. Urabianie pod niewolnictwo. DOŚĆ. Urzędasy precz, vivat wolność. A tak swoją drogą każdy urzędas na posadzie od 20 lat powinien się dobrowolnie poddać krytyce i prosić o łaskę za to wszystko w czym dotychczas uczestniczył. WON !
zenonn
"za posługiwanie się nieważnym dokumentem grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. zł"

Dowód osobisty, paszport powinien być bezterminowy czy ważny 1 rok?

Dowodu nie trzeba nosić ,ale jak nieaktualny to kara.

To jakiś absurd. System pokazuje urzędnikom komu kończy się ważność dowodu. Można to więc tak
"za posługiwanie się nieważnym dokumentem grozi kara grzywny w wysokości 5 tys. zł"

Dowód osobisty, paszport powinien być bezterminowy czy ważny 1 rok?

Dowodu nie trzeba nosić ,ale jak nieaktualny to kara.

To jakiś absurd. System pokazuje urzędnikom komu kończy się ważność dowodu. Można to więc tak zaprogramować by ten sam system drukował nowy dowód. Wtedy wysłać go obywatelowi, albo do właściwego urzędy gminy by sobie go sam odebrał. Można to tak zaprogramować by wymiana następowała corocznie. I PKB pięknie wzrośnie o wartość tych nowych dowodów. I zaprogramować system aby jeszcze miał twoje aktualne zdjęcie. Niech współpracuje z miejskim monitoringiem! Albo z telefonami komórkowymi!! Przecież tam też się patrzysz. I dlaczego co rok? Zróbmy co miesiąc!!


Kogo zatłuc? Kartofla i ferajnę?
Marionetkarze nieujawnieni niespaleni, marionetki bezkarne bredzą w TV.
Niebawem kolejne wybory Miliony polskojęzycznych przygłupów odda głos na popis, na złodziei i bandytów.
zoomek
Tu chodzi o to że nowy to MUSISZ biometrię podać jak kryminalista.
Rozumiesz? To dlatego.
zenonn
Od roku 1928 polskie władze zaczęły wystawiać właściwe dowody osobiste w przystępnej już cenie 60 groszy. Nie były one jednak obowiązkowe. Nie mając kontaktu z sądem lub bankiem, obywatel mógł nadal pozostawać anonimowy.Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości wprowadzili na ziemiach polskich Niemcy. W swojej urzędniczej skrupulatności Od roku 1928 polskie władze zaczęły wystawiać właściwe dowody osobiste w przystępnej już cenie 60 groszy. Nie były one jednak obowiązkowe. Nie mając kontaktu z sądem lub bankiem, obywatel mógł nadal pozostawać anonimowy.Obowiązek posiadania dokumentu tożsamości wprowadzili na ziemiach polskich Niemcy. W swojej urzędniczej skrupulatności - w wielu formach. Najpowszechniejszą na ziemiach okupowanych (Generalne Gubernatorstwo) była kennkarta - zawierająca podstawowe dane z naciskiem na narodowość. Niemcy starannie odróżniali różne grupy etniczne i traktowali je w odmienny sposób. Odpowiednikiem kennkarty na ziemiach wcielonych do Rzeszy była tzw. “palcówka” (Einwohnererfassunung). Oprócz tych “dowodów tożsamości” wymagano również dokumentów wystawianych przez zakłady pracy (najpowszechniejsza była legitymacja Ausweis, lecz istniały też rozbudowane “książeczki pracy”) - obowiązywał przymus pracy wszystkich mężczyzn. “Dowody osobiste” otrzymały również konie w postaci Pferdepassów. Dokumenty niemieckie były fałszowane w dużej liczbie, a zajmowali się tym m.in pracownicy warszawskiej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).Po II wojnie światowej władze PRL utrzymały obowiązek posiadania przy sobie dowodu tożsamości, przy czym forma mogła być dość dowolna. Ludzie legitymowali się zarówno przedwojennymi dowodami, kenkartami, legitymacjami pracowniczymi, a nawet kartami z niemieckich obozów pracy. Ten chaos znacznie utrudniał budowę totalitarnego państwa, więc w 1951 wydano dekret ujednolicający formę dowodu osobistego. Miał mieć postać 16-stronicowej książeczki o wymiarach 8x11 cm. Jego wydawanie rozpoczęto jednak dopiero w 1953 roku

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki