Wiadomo, kto z PO i PiS ma pociągnąć listy do PE. Jest kilka zaskoczeń

REKLAMA
Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mają już gotowe listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Po stronie KO o mandat europosła w czerwcu powalczą m.in. obecni ministrowie. Z PiS wystartuje Mariusz Kamiński czy Daniel Obajtek.
REKLAMA

W środę rozpoczęła się Krajowa Rada Platformy Obywatelskiej. Podczas niej premier Donald Tusk ogłosił nazwiska kandydatów, którzy będą startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

REKLAMA
Zobacz wideo

Lista wyborcza Koalicji Obywatelskiej

Z ramienia KO o mandat europosła walczyć będzie minister aktywów państwowych Borys Budka, który będzie reprezentować okręg śląski. Innym z ministrów Koalicji Obywatelskiej, który wystartuje w eurowyborach jest Marcin Kierwiński. Szef MSWiA został wpisany do okręgu warszawskiego. Kandydować będzie też minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Z posłów na liście KO znalazł się Bogdan Zdrojewski (o. dolnośląski i opolski), Bartosz Arłukowicz (o. zachodniopomorski i lubuski), Dariusz Joński (o.łódzki) i Marta Wcisło (o. lubelski) Z okręgu warmińsko-mazurskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego weźmie udział poseł i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. 

Z europosłów o reelekcję będzie ubiegać się Ewa Kopacz (o. wielkopolski), Janusz Lewandowski (o. pomorski), Elżbieta Łukacijewska (o. podkarpacki), Andrzej Halicki (o. mazowiecki) i Krzysztof Brejza (o. kujawsko-pomorski). 

Lista PiS do europarlamentu

Z kolei Onet nieoficjalnie dowiedział się, kto w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartuje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Głośnych nazwisk nie brakuje, bowiem o mandat ubiegać będzie się choćby Mariusz Kamiński (o. lubelski), który we wtorek zeznawał przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Miejsce na liście PiS znalazło się także dla Daniela Obajtka (o. podkarpacki), za którego prezesury z Orlenu zniknęło półtora miliarda złotych

REKLAMA

Innym dumnym kandydatem jest Jacek Kurski (możliwe o. lubelski), który przez długi czas sprawował pieczę nad propagandą w Telewizji Polskiej. Były szef TVP pozostaje na bezrobociu od chwili, gdy został wyrzucony z Banku Światowego przez ministra finansów, Andrzeja Domańskiego. Jedynkę w okręgu mazowieckim ma dostać Adam Bielan, któremu przygląda się prokuratura w sprawie afery w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Za jego plecami może znaleźć się Maciej Wąsik, były wiceszef MSWiA, który został prawomocnie skazany za przekroczenie swoich uprawnień

Jako dwójka w okręgu śląskim ma wystartować Patryk Jaki, którego dom przeszukało niedawno ABW w związku z podejrzeniem defraudacji pieniędzy przez Fundusz Sprawiedliwości. Kaczyński postawił też na Joachima Brudzińskiego (o. lubuski i zachodniopomorski), który otrzymywał informacje zbierane podczas inwigilowania posłów opozycji (gdy PiS było jeszcze u władzy). 

Na liście widnieje też nazwisko Joanny Lichokiej (o. wielkopolski), która zasłynęła wykonaniem gestu środkowego palca w Sejmie w kierunku polityków opozycji. Z okręgu świętokrzyskiego i małopolskiego jako numer dwa wystartuje Dominik Tarczyński. Jako numer jeden do wyborów przystąpi Beata Szydło.

Kampania byłej szefowej polskiego rządu do PE była finansowana z funduszy spółek energetycznych. Według informacji Onetu o reelekcję powalczy Ryszard Czarnecki, który miał fałszować dokumenty dotyczące jego podróży jako europosła. Jedynką w Warszawie będzie Małgorzata Gosiewska. Niecałą dekadę temu z sejmowych pieniędzy fundowała bilety lotnicze dla swojej rodziny. Innym razem, będąc pod wpływem alkoholu, awanturowała się na lotnisku.

REKLAMA

Z okręgu łódzkiego w wyborach o ponowną kadencję ubiegać będzie się Witold Waszczykowski i Jacek Saryusz-Wolski. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory