Historyczna decyzja. Kongres USA przyjął długo oczekiwany pakiet. Miliardy dla Ukrainy

- Senat dołączył do Izby Reprezentantów, aby odpowiedzieć na wezwanie historii w krytycznym momencie - tak Joe Biden skomentował uchwalenie przez Kongres pakietu wsparcia Ukrainy i innych sojuszników USA. Prezydent zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia podpisze ustawę i wygłosi orędzie do Amerykanów.

W oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom Joe Biden ocenił, że przyjęta przez Kongres ustawa nie tylko wzmocni bezpieczeństwo narodowe USA, ale również wyśle światu sygnał o sile amerykańskiego przywództwa. - Stany Zjednoczone zdecydowanie opowiadają się za demokracją i wolnością, a przeciwko tyranii i uciskowi - oświadczył.

Zobacz wideo Duda spotkał się z Trumpem. Spotkaniu towarzyszyły uściski i serdeczności

Kongres USA przyjął długo oczekiwany pakiet. Miliardy dla Ukrainy

Joe Biden zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu USA rozpoczną wysyłanie broni na Ukrainę. - Potrzeba jest pilna: dla Ukrainy, która stoi w obliczu nieustannych bombardowań ze strony Rosji - stwierdził. Prezydent USA napisał, że ustawa pomoże także Izraelowi, który stanął w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu oraz partnerom USA na Indo-Pacyfiku. Biden podkreślił, że w pakiecie znalazły się także środki na pomoc uchodźcom oraz osobom dotkniętym konfliktami i klęskami żywiołowymi na całym świecie.

Zatwierdzony przez Senat pakiet zawiera 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie i 8 miliardów dla sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. 26 miliardów przewidziano na pomoc militarną dla Izraela i pomoc humanitarną dla Gazy, Sudanu, Haiti i ofiar innych konfliktów.

Prezydent Ukrainy o pomocy USA. "Historyczne znaczenie tej ustawy wykracza poza politykę"

Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu Senatowi za zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy. "To głosowanie wzmacnia rolę Ameryki jako latarni demokracji i przywódcy wolnego świata" - napisał ukraiński przywódca w mediach społecznościowych.

Wołodymyr Zełenski wyraził także wdzięczność wszystkim Amerykanom, którzy nadal wspierają Ukrainę "i zdają sobie sprawę, że historyczne znaczenie tej ustawy wykracza poza politykę". - Doceniam także wsparcie prezydenta Bidena i nie mogę się doczekać szybkiego podpisania ustawy i dostarczenia kolejnego pakietu pomocy wojskowej - podkreślił. Jak ocenił, broń dalekiego zasięgu, obrona artyleryjska i przeciwlotnicza są niezwykle ważnymi narzędziami szybkiego przywrócenia sprawiedliwego pokoju.


Czy Twoim zdaniem pomoc dla Ukrainy, którą dostarczają państwa UE i USA, jest wystarczająca?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.