Więzienie za pozytywne wyrażanie się o paliwach kopalnych

W Kanadzie przedstawiono projekt ustawy przewidujący wysokie kary pieniężnie wraz z pozbawieniem wolności za reklamy czy samo pozytywne mówienie o paliwach kopalnych. Ustawa penalizuje także naukową argumentację, mówiącą między innymi o niskiej szkodliwości spalania gazu na środowisko.

Przedstawiciele kanadyjskiej socjaldemokratycznej partii NDP przedstawili projekt nowej ustawy C-372 znanej jako ustawa o reklamie paliw kopalnych. Nowe prawo postuluje zmiany prawne mające prowadzić do kryminalizacji „promocji paliw kopalnych”. Dotyczy to również wypowiadania naukowo potwierdzonych prawd dotyczących korzystnego wpływu na środowisko, takich jak, że spalanie gazu ziemnego jest czystsze niż spalania węgla.

Zgłoszony przez lewicowe ugrupowanie dokument wnosi szereg zmian dążących do ograniczenia wolności wypowiedzi w zakresie tematyki energetycznej. Na mocy zmian w kodeksie karnym sądy będą mogły wymierzać wielusettysięczne kary finansowe (nawet do miliona dolarów) bądź kary pozbawienia wolności do lat dwóch.

W punkcie 6. proponowanej ustawy C-372 czytamy, że: „Zabrania się promowania paliwa kopalnego, elementu marki związanego z paliwami kopalnymi lub produkcji paliwa kopalnego, chyba że zezwalają na to przepisy niniejszej ustawy”. Projektodawcy w treści propozycji mówiąc o „promocji”, posługują się tak szerokimi pojęciami, że pociągniętym do odpowiedzialności karnej może być każdy, kto bierze udział w debacie publicznej, posługując się jakąkolwiek naukową argumentacją.

Szczególnie warty uwagi jest artykuł 8 projektu, który kryminalizuje opinie mówiące, że paliwa kopalne są korzystne dla „zdrowia Kanadyjczyków, pojednania z ludnością tubylczą bądź kanadyjskiej lub światowej gospodarki”. Jest to szczególnie kontrowersyjny podpunkt z uwagi na to, że sam Kanadyjski Urząd Statystyczny w jednym z ostatnich raportów uznał wydobycie ropy i gazu za jedną z najważniejszych gałęzi kanadyjskiej gospodarki.

W punkcie 9 ustawy czytamy, że akt normatywny wychodziłby daleko poza karanie samej promocji paliw kopalnych, a kryminalizowałaby również składanie komuś paliw kopanych w prezencie – „Zabrania się producentowi lub sprzedawcy detalicznemu: zapewniania, lub oferowania jakiegokolwiek wynagrodzenia za zakup paliwa kopalnego, w tym prezentów dla nabywcy lub osoby trzeciej, premii, rabatów pieniężnych lub prawa do udziału w grze, losowaniu, loterii lub konkursie”.

Narodowcy.net/parl.ca

Jakub Pyza

Czytaj Wcześniejszy

Marsz „Nie chcemy być w takiej Unii” w rocznicę przystąpienia Polski do UE

Czytaj Następny

Andrzej Duda będzie dalej zabiegał o amerykańską broń jądrową w Polsce

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *