Polsce grozi utrata funduszy UE. "Kolejne poważne nieprawidłowości"

"Polska może stracić duże środki z funduszy UE" - ogłosiła ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Roboczy raport z audytu Komisji Europejskiej wskazuje na "kolejne nieprawidłowości".

"Otrzymaliśmy roboczy raport z audytu KE w NCBiR wskazujący na kolejne poważne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z POIR (Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój - przyp. red.) przynajmniej od 2018 r." - przekazała szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dodała, że Polska może stracić duże środki z unijnych funduszy.

Zobacz wideo Sławomir Muturi: Mieszkania miały być dla mnie formą wcześniejszej emerytury

Polska straci fundusze UE? Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśnia

"Rozpoczynamy szerokie działania naprawcze, w tym audytowe, w ścisłej współpracy z Komisją" - ogłosiła ministerka funduszy i polityki regionalnej. Wśród nieprawidłowości, które wymieniono w raporcie, są m.in. podejrzenia o konflikt interesów przy ocenach projektu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz niejasne i nietransparentne procedury doboru ekspertów oceniających projekty przez NCBiR.

"Naszym priorytetem jest jak najszybsza naprawa nieprawidłowości, by uchronić budżet państwa przed stratami, uratować dotacje dla prawidłowo zrealizowanych projektów, zapobiec ryzyku utraty środków przez NCBR w perspektywie 2021-2027. MFiPR współpracuje tu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - przekazało w piątek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak czytamy, resort umówił się z Komisją Europejską na przekazanie wniosków na jesieni 2024 r.

NCBiR. Cztery projekty odzyskały dofinansowanie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało, że czterem projektom zgłoszonym do programu "Szybka ścieżka" przywrócono finansowanie. Wcześniej część firm utraciła środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Wypowiedziano 38 umów na łączną kwotę ponad 195 mln zł.

"26 przedsiębiorców odwołało się od decyzji, a każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Dziś wiemy, że w przypadku 4 przedsiębiorstw projekty zostały przywrócone do finansowania. Kolejne sprawy są rozpatrywane w trybie pilnym, ze względu na indywidualny charakter trudno oszacować, jaki będzie efekt końcowy" - przekazał serwisowi tvn24.pl resort nauki.

Jak oceniasz "rozliczanie PiS" przez obecny rząd?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.