Zakazane imiona w Polsce. Lepiej uważaj! Urzędnik nie wyrazi zgody na nazwanie tak dziecka

Wybór imienia wcale nie jest łatwym zadaniem. Często ostateczna decyzja poprzedzona jest wieloma dyskusjami. Okazuje się jednak, że nie zawsze nasz wybór musi zostać zaakceptowany w Urzędzie Stanu Cywilnego. I mimo że w Polsce nie istnieje żadna oficjalna lista imion zakazanych, w niektórych przypadkach urzędnicy mogą nie wyrazić zgody na propozycję rodziców.

Dla wielu rodziców wybór imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, nad którym głowią się przez długi czas. Niektórym zależy, by znaleźć takie, które naprawdę jest oryginalne oraz rzadko spotykane. Okazuje się jednak, że w czasie rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, z niektórymi imionami mogą pojawić się problemy.

Zobacz wideo Nowak została mamą. Opowiedziała o ciemnych i jasnych stronach macierzyństwa:

Kiedy urzędnik może nie zgodzić się na nadanie imienia?

W Polsce nie istnieje ustanowiona prawnie lista imion zakazanych. Mimo to Rada Języka Polskiego nie zaleca nadawania niektórych z nich. - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka - dowiadujemy się ze strony rady.

Chciała dać córce poważne imię na 'p'. Rada Języka Polskiego jednak odradziła (zdjęcie ilustracyjne)Chciała dać córce poważne imię na 'p'. Rada Języka Polskiego jednak odradziła (zdjęcie ilustracyjne) KieferPix / shutterstock.com

Zakazane imiona? Lepiej uważaj. Urzędnik USC może nie wyrazić zgody

Na jakie imiona urzędnicy mogą nie wyrazić zgody? Przed wszystkim zgodnie z przyjętymi zasadami w naszym kraju imię nie może zawierać błędów ortograficznych i znaków niewystępujących w języku polskim. Poza tym powinno także być zapisane według zasad współczesnej polszczyzny. Co więcej, ma jednoznacznie wskazywać na płeć dziecka (dziś są jednak od tego wyjątki). Poza tym zgodnie z zasadami imię dziecka nie powinno kojarzyć się negatywnie. Nie może także być obraźliwe lub ośmieszające.

Problem ten wcale nie jest rzadki. Wielu rodziców w ostatnich latach decyduje się na naprawdę oryginalne propozycje. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Rady Języka Polskiego "urzędnicy stanu cywilnego, jak świadczą ich dość liczne pytania kierowane do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich, napotykają niekiedy poważne problemy wynikające z chęci rodziców nadania dziecku imienia niezwykłego, bądź to pochodnego od wyrazu pospolitego, bądź też w postaci obcej, nie przyswojonego". 

Czy Twoim zdaniem w Polsce powinna powstać "lista imion zakazanych"?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.