Premier Węgier o niesuwerennej Ukrainie, europoseł PiS o "kolonizatorach" z Brukseli. Kontrowersyjne wypowiedzi na konferencji prawicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest jedynie protektoratem Zachodu" - te skandaliczne słowa wypowiedział Viktor Orban w Brukseli na konferencji liderów narodowych konserwatystów, czyli liderów prawicowych i skrajnie prawicowych partii z Europy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. W spotkaniu uczestniczył również były premier Mateusz Morawiecki, który słowa Orbana skrytykował dopiero po powrocie do Warszawy.

Viktor Orban pozostaje w centrum uwagi. Premier Węgier o Ukrainie w Brukseli mówił niczym Putin. - Ukraina nie jest już suwerennym państwem, jest obecnie jedynie protektoratem Zachodu. Bez pieniędzy i broni od Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ukraina jako państwo przestałaby istnieć - powiedział Orban .

Na konferencji nikt nie skrytykował Orbana za skandaliczne słowa o Ukrainie

Te słowa padły na konferencji NatCon w Brukseli, na którą zjechali prawicowi i skrajnie prawicowi politycy z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych, nazywający samych siebie narodowymi konserwatystami. Orbana za skandaliczne wypowiedzi o Ukrainie nie skrytykował nikt. Nawet goście z Polski. Były premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podkreślał znaczenie wolności słowa. - Wolność słowa jest podstawowym prawem człowieka, z którego należy korzystać bez obawy przed odwetem i cenzurą - powiedział Morawiecki. Do słów swojego politycznego przyjaciela odniósł się dopiero w Polsce, odpowiadając na pytanie zadane przez dziennikarkę TVN24. - Z pierwszą częścią pytania pani redaktor się fundamentalnie i całkowicie nie zgadzam. Ukraina jest nie tylko suwerennym państwem, Ukraina zaciekle walczy o swoją suwerenność, ale także o nasze bezpieczeństwo. Co do drugiej części pytania, można się zgodzić niestety. Bez pomocy Stanów Zjednoczonych, bez pomocy Zachodu, prawdopodobnie w bardzo krótkich kilku miesiącach duża część Ukrainy byłaby opanowana przez armię rosyjską - stwierdził Morawiecki.

Wypowiedzi europosłów PiS na NatCon

Na brukselskiej konferencji przemówienia wygłosili też europosłowie Prawa i Sprawiedliwości - Ryszard Legutko i Jacek Saryusz-Wolski. Zamiast o rosyjskim imperializmie, mówili o rzekomej dominacji Francji i Niemiec oraz o "kolonizatorach" z Brukseli, którzy próbują podbić Europę Środkowo-Wschodnią. - Kolonizatorzy rezydujący w biurokratycznych strukturach Brukseli, Paryża, Strasburga, Luksemburga czy innych wielkich centrach władzy, na szczęście nie mają tak łatwego zadania jak początkowo myśleli - mówił Ryszard Legutko, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Orban: Ukraina nie jest już suwerennym państwem

- Gdyby sytuację z Europy przenieść do Ameryki, to Stany Zjednoczone byłyby rządzone przez Teksas i Kalifornię, a pozostałe stany nie miałyby nic do powiedzenia. Duet Francji i Niemiec jest właśnie w taki sposób uprzywilejowany przez system głosowania w Unii - podkreślał Jacek Saryusz-Wolski, Europoseł z Prawa i Sprawiedliwości.

Konferencja się odbyła, prawica mówi o cenzurze

Konferencja prawicy zyskała nieoczekiwany rozgłos po tym, jak burmistrz brukselskiej dzielnicy Saint-Josse zdecydował o przerwaniu imprezy z powodów bezpieczeństwa. Jak twierdził, w obawie przed wtargnięciem na nią antyfaszystów. O tej decyzji poinformował organizatorów patrol policji, więc politycy momentalnie przedstawili to jako dowód, że są prześladowani. - Policja jest zachęcana do przyjazdu i zamknięcia tej konferencji. Lokalne władze rozmawiały nawet z firmami cateringowymi, więc nie dotarło jedzenie, nie dotarły talerze. Co najgorsze, nie dotarły też drinki - żartował Niger Farage, były lider partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla Ukrainy
Prezydent o rozmowie z Donaldem Trumpem, o pomocy dla UkrainyTVN24

Konferencja doszła jednak do skutku, bo decyzję burmistrza unieważniła Belgijska Rada Stanu - najwyższa instancja sądowa w sprawach administracyjnych. Liberalny premier Belgii, Alexander De Croo, któremu wyjątkowo daleko do skrajnej prawicy, napisał: "Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją. Kropka".

Ale prawica nadal mówi o cenzurze. - Próby radykalnej lewicy, by powstrzymać tę konferencję, czynią nasze spotkanie tym ważniejszym i tym bardziej satysfakcjonującym - mówiła Suella Braverman, była minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii. Najgłośniej o wolności mówił Viktor Orban, atakując jednocześnie Ukrainę. Według premiera Węgier nigdy nie wolno pozwolić jej na członkostwo w Unii Europejskiej lub NATO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS