Tak nowocześnie edukują o ekologii w sokołowskiej „Jedynce”

18/04/2024 07:18

Ekopracownia – to piękna i nowoczesna pracownia, która powstała w Publicznej Szkole Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim w ramach realizacji Programu edukacyjnego pn.: „Eko przedszkolak, eko uczeń, eko mieszkaniec”.

Ekopracownia w Sokołowie Podlaskim - w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, to najważniejszy element tego programu, choć podkreślić należy, że nie jest jedynym.

Dlaczego EKO w SP1?

- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 wykorzystuje szerokie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz nowoczesne metody i formy nauczania, takie jak: elementy i strategie oceniania kształtującego, gry dydaktyczne, zajęcia laboratoryjne, doświadczenia, warsztaty. Mając też 30-letnie doświadczenia w propagowaniu edukacji ekologicznej, brawurowo realizuje cele związanego z podnoszeniem poziomu świadomości ekologicznej, kształtowaniem postaw proekologicznych społeczeństwa - w tym dzieci i młodzieży - upowszechnianiem wiedzy, również ważnych dla realizacji „Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej – podkreśla Zofia Steć, dyrektor PSP nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

Jakie działania w ramach projektu?

Projekt obejmuje stworzenie Ekopracowni, realizację w niej zajęć, organizacją konkursów i konferencji.

- Ekopracownia powstała na jesieni 2023 wyposażona jest w sprzęt multimedialny i pomoce naukowe na licencji Centrum Nauki Kopernik. Pozwala to na twórczą, kreatywną i warsztatową realizację zajęć, które odbywają się od stycznia 2024. Uczestniczy w nich 29 grup dzieci i młodzieży z Sokołowa Podlaskiego w czterech kategoriach wiekowych, czyli prawie 600 uczestników zrealizuje 290 godzin warsztatów – wyjaśnia pani dyrektor. - Prowadzone są następujące bloki tematyczne : odnawialne źródła energii (OZE) w oparciu o zestaw pomocy - energia; woda, ogrody deszczowe rola, zadania; segregacja odpadów; zajęcia terenowe - budowanie pojemnikowych ogrodów deszczowych przy poszczególnych placówkach.

Każda placówka oświatowa uczestnicząca w projekcie, a jest ich 11, w tym dwie w powiecie sokołowskim, wykona też jeden ogród deszczowy, z wykorzystaniem materiałów i roślin hydrofilnych. Tworzenie infrastruktury BIZ (błękitno-zielonej infrastruktury) przy przedszkolach, szkołach i ZHP to ma zatrzymywać wodę i zasilać nią rośliny.

Aktywne uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych, warsztatowych badawczych oraz tworzenie hydro-ogrodów przyczyni się do aktywizacji dzieci i młodzieży oraz stworzy okazję do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Kolejne działania to konkursy ekologiczno-plastyczny i konferencje propagujące. Konkurs jesienny i konferencja otwierając są za nami.

Co przed uczestnikami projektu?

- Do 30 kwietnia 2024 r. zbieramy prace w drugim konkursie „Odnawialne źródła energii”. W maju będą wznawiane i pielęgnowane pojemnikowe ogrody deszczowe przy szkołach podstawowych, przedszkolach uczestniczących w Projekcie oraz przy Domu Harcerza. Konferencja podsumowująca zamknie działania projektowe – informuje dyrektor Zofia Steć. - 1 czerwca 2024, zapraszamy do SP1 na ulicę Polną 8, tu odbędzie się Piknik Rodzinny w godzinach przedpołudniowych. W jego trakcie wręczanie nagród w konkursach oraz podsumowanie Projektu.

Kto bierze udział i finansuje projekt?

Najwięcej informacji na ten temat dostarczy plakat. Projekt to współdziałanie wielu instytucji centralnych, wojewódzkich, miejskich i samych jednostek oświatowych oraz organizacji harcerskich i pozarządowych.

ZDJĘCIA: PSP NR 1



 


 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Sokołów Podlaski

Komentarze opinie

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu: Tak nowocześnie edukują o ekologii w sokołowskiej „Jedynce”. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku "zgłoś".


Ostatnie video - filmy na




Reklama
Reklama
Reklama
1..