TVN nie uniknął kary. KRRiT postawiła na swoim i w końcu dostała pieniądze

Na konto KRRiT wpłynęły środki z TVN-u. Stacja opóźniała wykonanie przelewu na poczet grzywny za materiał o Janie Pawle II. Ostatecznie jednak Urząd Skarbowy wyegzekwował karę.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024) (Sprawa reportażu Franciszkańska 3)" - przekazał przewodniczący Rady Maciej Świrski na portalu X. 

Zobacz wideo Bart Staszewski: Składamy dziesiątki wniosków o wszczęcie postępowania przeciwko TVP, ale bez woli politycznej nic się nie zmieni

TVN zapłacił karę KRRiT. Stacja opóźniała płatność grzywny za materiał o Janie Pawle II

Maciej Świrski podał informację o zaksięgowaniu środków tydzień po tym, jak przekazał, że TVN nie uiścił opłaty na czas. W konsekwencji podjął decyzję o windykacji. W najnowszym wpisie Świrski nie użył już słowa "windykacja". Napisał jedynie o tym, że kara została "wyegzekwowana" przez skarbówkę. Samą kara nałożono 6 marca za naruszenie art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez emisję audycji pt. "Bielmo. Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego. 

W uzasadnieniu decyzji KRRiT wydanym po emisji reportażu podkreślano, że materiał dziennikarza opierał się na dokumentach Służby Bezpieczeństwa z okresu PRL, które nie zostały zweryfikowane. Podano, że twórcy materiału wykazali brak obiektywizmu, a nawet posługiwali się technikami manipulacyjnymi i stosowali insynuacje oraz powoływali się na plotki. "Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy. Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną. Wydając decyzję, przewodniczący KRRiT podkreślił, że wolność mediów oraz swoboda wypowiedzi publicznej nie są bezgraniczne" - czytamy na stronie KRRiT.

Do KRRiT po emisji wspomnianego reportażu do wpłynęła rekordowa liczba skarg. "Zarejestrowano 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Wystąpienia te zawierały 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w audycji" - informowała Rada.

Marcin Gutowski w swoim reportażu "Bielmo. Franciszkańska 3" przedstawił dowody, które miały potwierdzić, że w latach 1964-1978 metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła tuszował pedofilię podległych mu księży.

Spór o abonament. KRRiT ma problemy, prezydent jej broni

Polskie Radio wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty blisko 73 milionów złotych wraz z odsetkami należnymi mu z abonamentu. Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez przewodniczącego Krajowej Rady wypłaty środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi warszawska prokuratura. Maciej Świrski w radiowej Trójce powiedział, że środki abonamentowe nie będą wypłacane mediom publicznym do chwili uprawomocnienia orzeczeń sądowych dotyczących wpisu likwidatorów Polskiego Radia i Telewizji Polskiej do KRS.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Rada, podejmując decyzje, kieruje się obowiązującym prawem. "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem konstytucyjnym i niezależnym" - powiedział Duda cytowany przez Informacyjną Agencją Radiową. 

Czy finansowanie z budżetu państwa szkolnictwa wyższego w Polsce i tzw. bezpłatne studia powinny być zlikwidowane?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.