Zaskakujący ruch Andrzeja Dudy. Co dalej z gigantyczną wypłatą dla Poczty Polskiej?

Poczta Polska jest na ostatniej prostej, aby otrzymać środki ratujące państwową firmę z bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jak się okazuje, operator prawdopodobnie będzie musiał na przelew jeszcze poczekać (o ile w ogóle go dostanie), podają media. Andrzej Duda skierował bowiem nowelizację ustawy Prawo pocztowe do Trybunału Konstytucyjnego.

Andrzej Duda skierował w trybie kontroli następczej wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy Prawo pocztowe. Prezydent podpisał ją 25 marca. Duda wskazał we wniosku, że jego wątpliwości wynikają "z czynności marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika".

Zobacz wideo Tusk o KPO: To była polityczna blokada środków dla Polski

Nowelizacja ustawy ma m.in. na celu umożliwienie wypłaty Poczcie Polskiej wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych jeszcze przed wydaniem przez Komisję Europejską decyzji w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w tym zakresie. Według założeń w 2024 r. zostałoby wypłacone 750 mln zł za lata 2021 i 2022, a w 2025 r. kwota powinna wynieść ok. 1 mld 300 mln zł za lata 2023 i 2024.

Co dalej ze wsparciem dla Poczty Polskiej? "Rz": Andrzej Duda zgłosił wątpliwości już na finiszu

"Rzeczpospolita" poinformowała, że Andrzej Duda zgłosił wątpliwości już po tym, jak Poczta Polska wysłała do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) wniosek o wypłacenie rekompensaty za straty poniesione w latach 2021-2022. Resort przekazał go już natomiast Urzędowi Komunikacji Elektronicznej do weryfikacji, która to została zakończona pomyślnie. "To oznacza, że spełniono wszystkie wymogi znowelizowanej ustawy" - zauważa "Rz". 

Ministerstwo Finansów poinformowało natomiast gazetę, że do tej pory nie wpłynął wniosek o uruchomienie środków na finansowanie kosztu obowiązku świadczenia usług powszechnych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską). Taką decyzję może wydać MAP, którego biuro prasowe przekazało, że nastąpi to po podpisaniu umowy pomiędzy MAP i Pocztą. - Ta jest w trakcie procedowania - wyjaśniono.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.