"Jesteśmy w stanie zimnej cyberwojny z Rosją". Gawkowski ostrzega

Daniel Maikowski
- To jeszcze nie prawdziwa cyberwojna, ale bez wątpienia jesteśmy w stanie zimnej cyberwojny z Rosją oraz jej sojusznikami - stwierdził minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas wystąpienia na konferencji Secure 2024.

Kilka dni temu rządowy pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa opublikował swój pierwszy raport, z którego wynika, że w 2023 roku odnotowano ponad 100-procentowy wzrost cyberataków w porównaniu z poprzednim rokiem. Nie jest tajemnicą, że ma to związek z coraz większą aktywnością grup powiązanych z Kremlem oraz państwami sojuszniczymi Federacji Rosyjskiej.

Zobacz wideo Najlepsze gry, które zaliczyły finansową klapę. Co poszło nie tak? [TOPtech]

Do tych zatrważających danych odniósł się wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który we wtorek gościł na konferencji Secure 2024 organizowanej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).

- Nie mogę jeszcze stwierdzić, że mamy do czynienia z prawdziwą cyberwojną z Rosją, ale bez wątpienia jest to zimna cyberwojna - powiedział Gawkowski.

Rośnie liczba incydentów i zagrożeń ze strony grup APT, a państwa często nie potrafią na te ataki odpowiadać. Jeśli dodamy do tego czynnik wojny w Ukrainie, to mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że o ile nie mamy jeszcze do czynienia z działaniami wojennymi, to możemy mówić już o pełnoskalowym zimnowojennym konfliktem w cyberprzestrzeni

- dodał szef resortu cyfryzacji. Gawkowski zwrócił również uwagę, że zagrożenia płyną dziś nie tylko ze strony samej Rosji, ale także jej sojuszników, w tym między innymi Białorusi

Szokujące dane. "80 tys. cyberincydentów w sieci"

W 2023 roku "obsłużono ponad 80 tys. incydentów cyberbezpieczeństwa" - wynika z raportu pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak wskazują autorzy dokumentu, oznacza to wzrost o ponad 100 proc. w porównaniu do roku 2022.

Jak czytamy w raporcie, w 2023 roku wzrosła też aktywność "grup prowadzących nielegalne działania w świecie cyfrowym, począwszy od haktywistów, przez grupy cyberprzestępcze o charakterze zarobkowym, po grupy powiązane z innymi państwami lub wręcz bezpośrednio działające w ramach instytucji państw-adwersarzy (APT)".

Chociaż nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które całkowicie wyeliminuje cyberataki, istnieją środki, które można wdrożyć, aby zachować czujność, zmniejszyć ryzyko oraz złagodzić skutki tych ataków. Naszym celem jest skuteczna walka z cyber zagrożeniami. To jeden z moich priorytetów

- mówił podczas prezentacji raportu Krzysztof Gawkowski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.