Jak oddać ważny głos? [WYBORY SAMORZĄDOWE 2024]

Przy okazji nadchodzących wyborów samorządowych powstaje wiele pytań związanych m.in. z tym, w jaki sposób oddać głos, gdzie można głosować, ile głosów można oddać i wiele innych. Oto najważniejsze informacje, które pomogą dopełnić właściwych formalności.

Wybory samorządowe 2024 zaplanowano w dwóch turach. Termin pierwszej z nich to 7 kwietnia, jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas druga tura odbędzie się 21 kwietnia. Z tej okazji warto przypomnieć sobie, jak poprawnie zagłosować w wyborach.

Zobacz wideo Magdalena Biejat: Samorządy dostaną ustawę o ochronie cywilnej, skończą się wymówki

Wybory samorządowe 2024. To trzeba zrobić, żeby zagłosować

Na początek warto sprawdzić, kto w ogóle ma prawo wybierania w wyborach samorządowych. Zgodnie z przepisami głosować mogą na kandydatów do rad gmin, rad powiatu i sejmiku województwa oraz na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, wszyscy pełnoletni polscy obywatele. Oznacza to, że najpóźniej w dniu wyborów muszą mieć ukończone 18 lat. Powinni także mieszkać na obszarze jednostki samorządu terytorialnego, w której chcą oddać głos i być wpisani do stałego rejestru wyborców.

Kluczowe znaczenie ma tutaj miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Z uwagi na to, że wybory dotyczą władz lokalnych, nie można głosować na kandydatów z innej jednostki samorządu terytorialnego niż ta, na której terenie się zamieszkuje. Dlatego też, jeśli przebywa się za granicą, nie będzie możliwe oddanie głosu w tych wyborach. Można to zrobić wyłącznie na terenie kraju i na obszarze jednostki samorządu terytorialnego, w której się zamieszkuje i przebywa w dacie wyborów.

Wybory samorządowe 2024. Jak i gdzie głosować? Sprawdzamy

Kolejnym ważnym zagadnieniem są lokale wyborcze i karty do głosowania. Te pierwsze organizowane są z reguły w miejscach takich jak szkoły czy przedszkola, które znajdują się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania. Jak ustalić gdzie głosować? Najprościej jest to sprawdzić przez aplikację mObywatel. Stosowne informacje można też znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Nie mniej istotną kwestią są karty do głosowania, których liczba zależy od tego, czy głosujący mieszkają w mieście na prawach powiatu, czy też nie. Jeśli tak, to otrzymają trzy karty, jeśli nie - to cztery. Będą na nich kandydaci do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa i na wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Istotne jest też, by oddać ważny głos, czyli prawidłowo wypełnić kartę do głosowania. Zawsze znajduje się tam krótki opis, jak to zrobić. Należy postawić znak "X" przy nazwisku osoby, na którą głosujemy.

Bardzo ważną informacją dla osób, które z powodów określonych w przepisach nie będą mogły udać się do lokalu wyborczego, jest to, że istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego  Jednak chęć zagłosowania w taki sposób należało zgłosić do 25 marca 2024 r. Ponadto jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy spełnia się któryś z poniższych warunków:

  • najpóźniej w dniu wyborów będzie się miało ukończone 60 lat;
  • posiada się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
  • w dniu głosowania znajduje się na kwarantannie lub izolacji.

Inną możliwością jest głosowanie przez pełnomocnika. Aby skorzystać z tej opcji, trzeba również spełniać któryś z powyższych warunków, ewentualnie mieć orzeczenie, z którego wynika niezdolność do samodzielnej egzystencji, całkowita niezdolność do pracy albo stała lub długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.