Jest nowy dowódca Eurokorpusu. Posłowie dziwią się trybowi odwołania poprzednika

REKLAMA
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz z dniem 29 marca (piątek) wyznaczył dotychczasowego I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Piotra Błazeusza na dowódcę Eurokorpusu - przekazał w czwartek MON.
REKLAMA
Zobacz wideo

Dotychczasowy dowódca Eurokorpusu gen. Jarosław Gromadziński został odwołany ze względu na postępowanie prowadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Posłowie z komisji ds służb specjalnych i obrony narodowej są zaskoczeni natychmiastowym trybem tego odwołania.

REKLAMA

Szybka i sprawna reakcja

Wiceszefowa komisji obrony Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej zauważa, że generał Gromadziński przed objęciem stanowiska musiał być gruntownie prześwietlony przez służby. - Człowiek, który chce mieć dostęp, musi zdać sprawozdanie z całego swojego życia, z każdej pożyczonej złotówki, oddanej czy nie oddanej - powiedziała TOK FM.

Jak dodaje wiceprzewodniczący komisji ds służb specjalnych Mirosław Suchoń z Polski 2050 decyzja o odwołaniu generała musiała mieć solidne podstawy. - Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności osób czy działań, to służby zobowiązane są do tego, żeby reagować niezwłocznie. Jeżeli służby powzięły jakiekolwiek informacje, wpływające na kwestie bezpieczeństwa, to tylko cieszyć się, że ta reakcja jest szybka i sprawna - stwierdził poseł. Tymczasem generał Gromadziński w swoim oświadczeniu pisze, że nie ma sobie nic do zarzucenia i wierzy, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla niego pozytywnie.

Doświadczony w Afganistanie i Brukseli

Nowy dowódca Eurokorpusu generał broni Piotr Błazeusz służbę wojskową rozpoczął w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie był promowany do stopnia podporucznika w 1994 roku. "Pierwsze stanowisko dowódcy plutonu szturmowego objął w 1996 roku w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej. Następnie pełnił służbę jako specjalista do spraw NATO w sekretariacie sekretarza stanu MON. Kolejne stanowiska służbowe to zastępca attaché obrony w Waszyngtonie, starszy specjalista w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i dyrektor sekretariatu Ministra Obrony Narodowej" - czytamy. "W 2007 roku wyznaczony na stanowisko szefa Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP, a następnie wykonywał obowiązki szefa szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie. 15 sierpnia 2009 roku jako dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej otrzymał nominację na stopień generała brygady" - dodał resort obrony.

MON podkreśla, że gen. Błazeusz od października 2011 roku do kwietnia 2012 roku był dowódcą Polskich Sił Zadaniowych X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. "Potem od 2013 roku pełnił służbę na stanowisku szefa pionu operacyjnego NATO – zastępcy Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli. Następnie w 2017 roku został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych – P5 w Sztabie Generalnym Wojska - zaznaczono w komunikacie.

REKLAMA

Eurokorpus - dowództwo szybkiego reagowania

Jak dodano, w 2019 roku Błazeusz objął najpierw stanowisko szefa Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a następnie zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił w Europie (SHAPE). "Jednocześnie otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała dywizji. W połowie 2021 roku objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2022 roku otrzymał nominację na kolejny stopień wojskowy – generała broni. Od 26 września 2022 roku jest I zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego" - podkreślono w komunikacie.

"Generał jest absolwentem Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Odznaczony między innymi srebrnym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Medalem za chwalebną służbę NATO, Gwiazdą Afganistanu, amerykańską Brązową Gwiazdą (US Bronze Star) oraz afgańskim Medalem za służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności Afganistanu. Wykonał ponad 500 skoków spadochronowych i był instruktorem spadochronowym Sił Powietrznych USA" - podkreśla MON.

Tymczasem tam resort obrony piszę o samym Eurokorpusie: "To wielonarodowe dowództwo szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu". "Siły wydzielone do wielonarodowego dowództwa mogą być użyte w operacjach pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym misji humanitarnych i ratowniczych czy misji przywracania i utrzymania pokoju. Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych, mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa" - zaznaczono.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

REKLAMA
Czy Rosja zdecyduje się zaatakować kraj należący do NATO?
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory