"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl
Ministra Dziemianowicz-Bąk o zmianach w płacy minimalnej
Ministra Dziemianowicz-Bąk o zmianach w płacy minimalnejRadio ZET
wideo 2/5
Ministra Dziemianowicz-Bąk o zmianach w płacy minimalnejRadio ZET

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która była gościem Radia ZET, stwierdziła, że jest zwolenniczką wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy w Polsce. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok. Polacy mają za mało czasu na odpoczynek, za mało czasu dla rodziny, za mało czasu na przyjaźń, miłość. Czas to zmienić - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk będzie gościem czwartkowych "Faktów po Faktach" w TVN24 o 19.30

Krótszy tydzień pracy w Polsce

Jak przypominała, "czterodniowy tydzień pracy to jest propozycja jeszcze sprzed kilku miesięcy właśnie premiera Donalda Tuska". - To on mówił o tym, że warto przeprowadzić pilotaż skróconego tygodnia pracy. Obok tego pojawiła się propozycja ustawowa mojego klubu Lewicy, żeby tydzień pracy skrócić do 35 godzin. W tej chwili to, co robimy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej to patrzymy, które z tych rozwiązań byłoby lepsze dla polskiego rynku pracy, pracownika i gospodarki - poinformowała Dziemianowicz-Bąk w radiowym wywiadzie.

Szefowa MRPiPS przekazała, że zwróciła się jako ministra pracy do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy "o przeprowadzenie badań, analiz, efektywności pracy powiązanej z czasem pracy".

Jak podkreśla, przy skróceniu tygodnia pracy musi być zachowana taka sama płaca. - Oczywiście, tutaj w ogóle nie jest rozważane żadne inne rozwiązanie. Mówimy o skróceniu tygodnia pracy przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń i jednocześnie przy zachowaniu dotychczasowej, lub poprawie, efektywności tej pracy - tłumaczyła.

Dziemianowicz-Bąk chciałaby, aby zmiana stała się faktem jeszcze w trakcie obecnej kadencji Sejmu.

Poluzowanie zakazu handlu w niedziele

Ministra była pytana w Radiu ZET o to, czy popiera projekt Polski 2050 dotyczący wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w miesiącu. - W mojej ocenie ten problem nie jest problemem pilnym, palącym, ważnym - mówiła.

Szefowa MRPiPS zwracała przy tym uwagę, że na ten moment handel w niedziele jest legalny, "tylko jest ograniczony". - Nie jest powszechny, nie jest masowy, więc niedziel handlowych mamy tak naprawdę w Polsce więcej. Każdej niedzieli można coś kupić, produkty pierwszej potrzeby - zauważyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra podkreślała, że nie tylko ona jest przeciwna zmianom proponowanym przez Trzecią Drogę. Jak wskazywała, przeciwko liberalizacji handlu w niedziele są pracownicy handlu oraz Polska Izba Handlu. - Co więcej, duże sieci handlowe wcale nie palą się do tego, żeby wprowadzać handel w niedziele, ponieważ nie są zainteresowane płaceniem wyższych stawek pracownikom w tym czasie. Jest jedno środowisko, w którego interesie, i które zabiega o zmiany, to są galerie handlowe - oceniła Dziemianowicz-Bąk w radiowym wywiadzie.

Zgodziła się jednak, że są potrzebne zmiany w sprawie wynagradzania za pracę w niedziele, tam, gdzie już taka praca się odbywa. - Powinna być znacznie lepiej wynagradzana. Zgadzam się, bo jest to nasze wspólne stanowisko z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim, że jeśli w ogóle rozmawiać o pracujących niedzielach dla jakiejkolwiek grupy, to za 250 procent wynagrodzenia - podkreślała.

"Babciowe" coraz bliżej

Dziemianowicz-Bąk mówiła też o tzw. babciowym, czyli nowym świadczeniu w ramach programu Aktywny Rodzic. Podkreśliła, że pieniądze w budżecie na ten program są zagwarantowane. - Ostatni kwartał, to już jest ten czas, kiedy powinny być wypłacane - wskazała. Oznaczałoby to, że pierwsze środki mogłyby trafić do rodziców w październiku.

Szefowa MRPiPS zwracała jednak uwagę, że do wypłacania świadczenia potrzebna jest podstawa prawna. - Taka ustawa wyjdzie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w najbliższych dniach, zgłosimy ją do wykazu prac rządu, później etap prac rządowych i etap prac parlamentarnych - wyjaśniała. Dodatkowo - jak zauważyła - do wypłaty trzeba też przygotować systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na co potrzeba kilku miesięcy.

Świadczenie będzie wynosiło 1500 zł. Ministra tłumaczyła, że pieniądze będą przysługiwały "dla rodziców, którzy potrzebują skorzystać z opieki niani, babci, która funkcje takiej niani by pełniła, albo w ramach dofinansowania miejsca w żłobku".

Warunkiem wypłaty świadczenia ma być umowa zawarta z osobą sprawująca opiekę nad dzieckiem. - W propozycji, którą przygotowaliśmy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, (...) pojawia się wymóg, żeby zawrzeć jakiegoś rodzaju umowę - nie przesądzamy jej kształtu - z babcią, ciocią, wujkiem, dziadkiem, tak, żeby zgłosić, kto konkretnie opiekuje się dzieckiem - mówiła ministra.

To nie jest tylko kwestia układu pomiędzy rodzicem a osobą sprawującą opiekę, to jest także informacja dla nas, dla systemu, czy to dziecko jest powierzone osobie bezpiecznej - dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ministra mówiła też w Radiu ZET o trwających pracach nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i dzieci, które po narodzinach zostają w szpitalu.

- Projekt wydłużający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci, które po narodzinach zostają w szpitalu, to jest jeden z takich moich osobistych priorytetów w ministerstwie. Dbamy o to, żeby dłuższy urlop dla mam wcześniaków był możliwy do wykorzystania także przez ojców, także przez rodziny adopcyjne i prawnych opiekunów - zaznaczyła.

Płaca minimalna

Ponadto Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w sprawie płacy minimalnej. Jak tłumaczyła szefowa tego resortu, w sprawie płacy minimalnej jesteśmy zobowiązani do wdrożenia unijnej dyrektywy o minimalnych płacach w Unii Europejskiej.

- Ustawę wdrażającą tę dyrektywę już mamy w zasadzie gotową w ministerstwie, jeszcze ostatnie szlify. Wprowadzimy tam określoną zasadę, jaki procent średniego wynagrodzenia powinna stanowić płaca minimalna, ale na tym się nie zatrzymujemy - podkreśliła Dziemianowicz-Bąk w Radiu ZET.

- Zgłaszamy w ramach tej ustawy także propozycję, żeby skończyć z pewnym absurdem. Dziś płaca minimalna wcale nie równa się płacy zasadniczej. Zasadnicze wynagrodzenie często składa się z płacy minimalnej i jest dodawane do płacy zasadniczej: premia, dodatek, dodatki funkcyjne, po to, żeby dobić tego pułapu płacy minimalnej. Naszym zdaniem, zdaniem resortu, płaca minimalna powinna oznaczać płacę zasadniczą, a premie, dodatki, to są bonusy, które powinny być na to nadkładane. Z taką propozycją zwrócimy się do rządu i będziemy do tego przekonywać - zadeklarowała.

W jej ocenie, "jeżeli coś się nazywa minimalne, to powinno być minimalne". - Nielegalne powinno być płacenie mniej niż ta kwota - dodała Dziemianowicz-Bąk.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komunia w domu czy lokalu? Przyjęcie to spory wydatek. Za talerzyk trzeba zapłacić od około 180 złotych do nawet 320 złotych. - Jak chcesz taniej, to organizujesz w domu i gotujesz sama. Ale nie każdy ma na to czas - mówi nam matka dziecka, które przystępuje w tym roku do komunii. W sumie wyda ponad 4 tysiące złotych.

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Komunia jak wesele? "Byłem w szoku, ile to kosztuje"

Źródło:
tvn24.pl

Wszystkich, którzy martwią się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, "powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko". Klimczak mówił też o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz bilecie zintegrowanym, który miałby połączyć różne rodzaje transportu publicznego.

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

Źródło:
tvn24.pl

Gazprom zaczyna wyprzedawać swoje nieruchomości - poinformował serwis The Moscow Times. Rosyjski koncern zakończył 2023 rok ze stratą po raz pierwszy od 25 lat.

Gazprom wyprzedaje majątek

Gazprom wyprzedaje majątek

Źródło:
The Moscow Times

Górnictwo stoi przed problemem nadal bardzo wysokich zwałów węgla, które są elementem zastanym po poprzednich niekontrolowanych ruchach w zakresie importu i niezrozumienia rynku i potrzeb energetyki - przekazała Marta Jarno, dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Przemysłu. Ze względu na nadmiar surowca, w niektórych jednostkach PGG podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji.

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Polskie górnictwo w "fatalnym stanie". Miliony ton węgla zalegają na zwałach

Źródło:
PAP

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni" dla przedsiębiorców, która ma usprawnić kontakt na linii podatnik-urząd skarbowy - poinformowała wiceminister finansów Małgorzata Krok. Celem zmian ma być minimalizacja konieczności stacjonarnego odwiedzania urzędów.

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Resort finansów pracuje nad "kartą 360 stopni"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę odnotowano nowy rekord produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych - przekazały Polskie Sieci Elektorenergetyczne. W szczytowym okresie udało się wyprodukować 10 tysięcy 530 MWh energii, co stanowiło ponad połowę zapotrzebowania w tym czasie. Taki wynik stanowi wyzwanie dla polskiego systemu przesyłowego, przez co w najbliższym czasie wytwarzanie energii zostanie ograniczone.

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Rekordowy wynik fotowoltaiki w Polsce

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała sześciu członków zarządu, w tym Leszka Skibę z funkcji prezesa banku - poinformował bank w komunikacie.

Prezes Banku Pekao odwołany

Prezes Banku Pekao odwołany

Źródło:
PAP

W kwietniu średnie ceny za metr kwadratowy mieszkań w ofercie deweloperów w Warszawie, Trójmieście i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozostały bez zmian w porównaniu z marcem - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Z kolei ceny w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu wzrosły miesiąc do miesiąca.

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

W tych miastach ceny mieszkań stanęły

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku zaległości wobec firm leasingowych wzrosły o 81,6 miliona złotych i obecnie przekraczają miliard złotych - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Największe zadłużenie mają przedsiębiorstwa z Mazowsza.

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Raty nie do udźwignięcia. Dług przekroczył miliard złotych

Źródło:
PAP

Audyty trwają i są ważne, ale w przypadku trudnych spółek, jak Poczta Polska, Grupa Azoty czy Orlen bardzo ważne jest ratowanie biznesu - przekazał wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. - Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja - dodał.

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

"Im bogatsza spółka, tym trudniejsza sytuacja"

Źródło:
PAP

Zatoka Wraku będąca wizytówką greckiej wyspy Zakinthos pozostanie w tym roku zamknięta. Decyzja podjęta przez lokalne władze ma związek ze znacznym ryzykiem osuwisk, choć niepokój budzi też stan techniczny znajdującego się tam statku.

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta na dłużej

Źródło:
PAP

Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć o trzy tysiące złotych. Rządowa zapowiedź w tej sprawie to początek szerszych zmian w branży. Świadczenie nie było zmieniane od około 12 lat - wskazał Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. W jego ocenie konieczna jest nowelizacja tak zwanego prawa pogrzebowego.

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Nie tylko zasiłek pogrzebowy. Jest też apel o zmianę przepisów

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu serii leku Egoropal. Powodem są wyniki badań, które wykazały, że lek nie spełnia wymagań jakościowych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Seria leku wycofana z obrotu. "Realne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

W środę ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli porozumienie w sprawie przekazania zysków z zamrożonych aktywów Rosji na wsparcie Ukrainy. Pieniądze zostaną wykorzystane na odbudowę kraju, a także obronę w kontekście rosyjskiej agresji.

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Zyski z rosyjskich aktywów trafią do Ukrainy. Jest porozumienie

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi reklamami w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy podszywają się pod znanych influencerów. Ostrzeżenie jest skierowane do posiadaczy iPhone'ów.

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Ostrzeżenie dla posiadaczy niektórych telefonów

Źródło:
tvn24.pl

W środę wiceministra funduszy Monika Sikora przekazała, że do tej pory w ramach części dotacyjnej Krajowego Programu Odbudowy wypłacono już 7,7 miliarda złotych. Środki te trafią między innymi na realizację programu Czyste Powietrze, rozwój szybkiego internetu, a także na wsparcie szkolnictwa.

Wypłaty w ramach KPO. Wiceministra podaje kwoty

Wypłaty w ramach KPO. Wiceministra podaje kwoty

Źródło:
PAP

Szkodliwe oprogramowanie wymierzone w polskie instytucje rządowe było w tym tygodniu dystrybuowane przez grupę hakerów APT28, powiązaną ze służbami wywiadowczymi Rosji - poinformowała Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Polskie instytucje na celowniku rosyjskich hakerów

Źródło:
PAP

Nowe centralne lotnisko w Polsce może powstać najwcześniej w 2032 roku. Tak wynika z wypowiedzi Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego dla TVN24 BiS. Zdaniem wiceministra funduszy i polityki regionalnej termin uruchomienia CPK w 2028 roku był "od początku nierealnym harmonogramem". Lasek zapewnił, że pracuje nad tym, "żeby historia Radomia nie spotkała CPK".

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

"Pracuję nad tym, żeby historia Radomia nie spotkała CPK"

Źródło:
tvn24.pl

W środę Komisja Finansów Publicznych Sejmu RP przyjęła projekt ustawy przesuwającej uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur na 1 lutego 2026 roku. Zgodnie z obecnymi przepisami system miałby zostać wdrożony w lipcu bieżącego roku, co zdaniem resortu finansów jest niewykonalne.

Firmowe faktury po nowemu. Jest decyzja sejmowej komisji

Firmowe faktury po nowemu. Jest decyzja sejmowej komisji

Źródło:
PAP

Prezydent Chin Xi Jinping przebywa z wizytą w Serbii. Belgrad jest drugim, po Francji, przystankiem w pierwszej od pięciu lat wizycie chińskiego przywódcy w Europie. Państwo Środka widzi w Serbii "konia trojańskiego", który pomoże im wkroczyć do Europy - ocenił francuski dziennik finansowy "Les Echos". Xi odwiedzi jeszcze Węgry. Zdaniem obserwatorów wybór Belgradu i Budapesztu przez Xi ma na celu zbliżenie tych dwóch krajów, które są prorosyjskie i są dużymi odbiorcami chińskich inwestycji - napisała agencja Reutera.

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Chiński przywódca z wizytą u prorosyjskich partnerów. "Koń trojański Europy"

Źródło:
Reuters, PAP

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 5,1 procent i w porównaniu do marca spadła o 0,2 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W końcu kwietnia w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tysiąca bezrobotnych.

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane

Źródło:
PAP

Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację linii Condor. Skargę na Brukselę wniósł do Sądu Ryanair.

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Sąd unieważnił decyzję Brukseli w sprawie pomocy Niemiec dla linii Condor

Źródło:
PAP

W ostatnim losowaniu Lotto Plus padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi milion złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie zakupiono szczęśliwy kupon.

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Szóstka w Lotto Plus. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki. Wyjaśnił, że Okęcie i Modlin dzięki inwestycjom uzyskają nową przepustowość, którą najpierw trzeba będzie wykorzystać.

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Prezes CPK Filip Czernicki: jest rekomendacja dla premiera

Źródło:
PAP

Otwieramy ten proces konsultacji na społeczeństwo, obywateli, którzy Sejm wybierają - mówił podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Wyjaśnił, że stworzona zostanie specjalna platforma, która "umożliwi każdemu obywatelowi uczestniczenie w konsultacji prawa, które w Sejmie jest stanowione".

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Konsultacje projektów ustaw dla wszystkich, online. "Logujesz się i zostawiasz komentarz"

Źródło:
tvn24.pl

W kwietniu zarejestrowano 86 696 używanych aut sprowadzonych z zagranicy - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Dodał, że jest to wzrost o 39,1 procent rok do roku. Kierunkiem, który rośnie najbardziej to Stany Zjednoczone, sprowadzamy o trzy czwarte więcej aut zza oceanu niż przed rokiem.

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Rośnie import samochodów używanych. Duży wzrost aut zza oceanu

Źródło:
PAP