Zostały już tylko trzy dni. Nie zdążysz z wnioskiem? Zapłacisz dużo więcej

Zamrożone ceny energii obowiązywać będą jeszcze do 1 lipca 2024 roku. By skorzystać z obniżonych rachunków, konieczne jest złożenie wniosku. Czasu zostało niewiele. Kto może ubiegać się o tańszy prąd i jak złożyć wniosek?

Zamrożenie cen energii dla klientów indywidualnych i gospodarstw domowych było decyzją podjętą przez rząd Mateusza Morawieckiego. Miało to zabezpieczyć Polaków przed rosnącymi gwałtownie cenami energii. W 2024 roku limit tańszego prądu wynosi 1500 kilowatogodzin dla gospodarstwa domowego. Niektórzy mogą jednak skorzystać z powiększonego limitu, tu jednak wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku.

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Kto może ubiegać się o tańszy prąd? Nie tylko niepełnosprawni i rolnicy

Obniżenie cen energii powyżej limitu 1500 kWh dotyczy wyłącznie określonych grup i gospodarstw domowych. Z taniego prądu mogą skorzystać m.in. osoby niepełnosprawne oraz gospodarstwa, w których osoba niepełnosprawna mieszka. Kto może ubiegać się o tańszy prąd?

  • osoby niepełnosprawne (limit 1800 kilowatogodzin),
  • posiadające Kartę Dużej Rodziny (2000 kilowatogodzin),
  • gospodarstwa rolnicze (2000 kilowatogodzin),
  • osoby, które budują domy lub posiadają ogród działkowy (1500 kilowatogodzin).

Co ważne, ci, którzy wniosek składali w poprzednich latach i otrzymali decyzję pozytywną, nie muszą składać go ponownie. Oświadczenie złożyć jednak muszą ci, którzy prawo to tańszego prądu nabyły w tym roku, a więc np. osoby, którym urodziło się kolejne dziecko i które otrzymały KDR.

Rachunki za prądRachunki za prąd Fot. Karol Piętek / Agencja Wyborcza.pl

Zamrożone ceny energii. Jak złożyć wniosek na tańszy prąd?

Osoby, które prawo do niższych cen nabyły dopiero w 2024 roku, muszą złożyć wniosek o wyższy limit zużycia energii elektrycznej. Termin upływa 31 marca 2024 roku. Na wysłanie zostały więc już tylko trzy dni. Wniosek składa się u sprzedawcy prądu listownie bądź w punkcie obsługi klienta, ale też elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub na stronie operatora energii. Żadnych wniosków oraz oświadczeń nie muszą za to składać ci, którzy zużywają prąd poniżej limitu 1500 kWh i to niezależnie od okoliczności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.