Decyzja zapadła. Kraje UE wyraziły zgodę na wypłatę Polsce pieniędzy z KPO

Unijny Komitet Finansowo-Ekonomiczny zatwierdził decyzję Komisji Europejskiej dotyczącej wypłaty Polsce pieniędzy z Krajowej Planu Odbudowy. Chodzi o wniosek na 6 miliardów 300 milionów euro.

Pod koniec lutego Komisja Europejska zdecydowała w sprawie pieniędzy dla Polski. Wyraziła zgodę na odblokowanie 237 miliardów euro. Chodziło m.in. o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Wcześniej ten krok zapowiadała Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszawie. 

Zobacz wideo Marzena Okła-Drewnowicz: Są pieniądze unijne na zmniejszenie wykluczenia cyfrowego seniorów

Kolejny krok w sprawie KPO. W Brukseli zapadła ostateczna decyzja ws. pieniędzy dla Polski

Kraje członkowskie Unii Europejskiej wyraziły ostateczną zgodę na wypłatę pieniędzy z KPO dla Polski - ustaliła Beata Płomecka z Polskiego Radia. Unijny Komitet Finansowo-Ekonomiczny zatwierdził decyzję Komisji Europejskiej z końca lutego. Chodzi o wniosek na 6 miliardów 300 milionów euro.

Drogę do odblokowania pieniędzy utorował program reform w sądownictwie przygotowany przez Polskę, który ma zagwarantować niezależność wymiaru sprawiedliwości. To pakiet planowanych ustaw dotyczących między innymi Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, czy Sądu Najwyższego.

Na co trafią pieniądze z KPO? Ministerka ujawniła plany

O planach na spożytkowanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej mówiła już w grudniu ubiegłego roku. - Pierwszym będzie likwidacja "białych plam" w dostępie do szerokopasmowego internetu, czyli zapewnienie go tam, gdzie nie opłaca się budować łączy na zasadach komercyjnych. Dzięki temu programowi dostęp do szerokopasmowego internetu otrzyma prawie 1 mln gospodarstw domowych. Po zrealizowaniu tego programu będzie można powiedzieć, że "białych plam" już nie będzie - zapewniała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej. Ponadto środki mają zostać przeznaczone na termomodernizacje budynków wielorodzinnych oraz dodatkowe świadczenie dla rodziców chcących pójść do pracy i zostawić dziecko pod opieką. 

Rząd ma złożyć kolejne wnioski jeszcze w tym roku. Cała pula KPO dla Polski to prawie 60 miliardów euro, które trzeba wykorzystać do 2026 roku. Minister Finansów przyznał, że nie będzie to łatwe. - Pracujemy aktywnie, aby te pieniądze unijne wpłynęły do Polski szybko i w sposób również przewidywalny, dlatego, że musimy to KPO bardzo precyzyjnie i sprawnie wykorzystywać - zapewniał Andrzej Domański w Brukseli. Na Krajowy Plan Odbudowy składają się bezzwrotne dotacje w wysokości prawie 25 miliardów euro, oraz ponad 35 miliardów euro tanich pożyczek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.