Rozbieżne wyniki sondaży przedwyborczych

PiS planuje przeprowadzić wybory parlamentarne i referendum w sprawie relokacji migrantów w tym samym czasie. [Arnaud Jaegers]

Z ostatniego badania United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM wynika, że gdyby wybory odbywały się w teraz, to wygrałaby opozycja. Natomiast sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wskazuje na zwycięstwo PiS.

 

Sytuacja dotycząca poparcia dla poszczególnych partii politycznych jest dynamiczna –  po długim okresie bezspornej dominacji PiS, część badań opinii wskazuje od niedawna na możliwą wygraną opozycji. Tymczasem choć wybory parlamentarne w Polsce odbędą się jesienią premier Mateusz Morawiecki zadeklarował swój start już w połowie stycznia.

Sondaż: Polacy przeświadczeni, że koalicja rządowa dotrwa do wyborów

Mimo zaostrzającego się konfliktu między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską, Polacy uważają, że koalicja nie rozpadnie się i dotrwa do jesieni, kiedy to mają się odbyć wybory parlamentarne. 

Pollster: PiS zwiększa poparcie, a KO traci

Według opublikowanego w poniedziałek (30 stycznia) sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 34,76 proc. badanych (wzrost o 3,6 pkt proc. w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca). Natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wyraziło 29,02 proc. badanych (spadek o 0,93 pkt proc.).

Na zajmującą trzecie miejsce Polskę 2050 Szymona Hołowni chce oddać głos 11,31 proc. ankietowanych (spadek o 0,78 pkt proc.), a na Lewicę – 10,16 proc. badanych (spadek o 1,92 pkt proc.). Na Konfederację zamierza głosować 6,84 proc. respondentów (spadek o 1,06 pkt proc.), a na Polskie Stronnictwo Ludowe, które jako ostatnia partia pozostaje nad progiem wyborczym, – 5,14 proc. badanych (spadek o 0,07 pkt proc.).

Poniżej progu wyborczego znalazły się: Kukiz’15 z wynikiem 1,15 proc. i Porozumienie z 1,05 proc. poparcia. Chęć głosowania na inną partię zadeklarowało 0,57 proc. badanych.

Sondaże partyjne wciąż zgodne, że PiS zwycięża, ale nie rządzi

Według ostatnich badań preferencji politycznych rządzące ugrupowanie wciąż wygrywa wybory, ale niezmiennie nie ma szans na kolejną kadencję.

United Surveys:  Trzy różne warianty i w każdym wygrywa opozycja

Tymczasem w najnowszym (opublikowanym w zeszłym tygodniu) sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM pod uwagę wzięto aż trzy warianty startu opozycji. Niezależnie od przyjętej formuły opozycja wygrywa z PiS, ale nie na tyle żeby np. odrzucić prezydencki weto, zauważa „DGP”.

Pierwszy uwzględniony w badaniu wariant to samodzielne listy każdego z ugrupowań. Drugi zakłada dwa bloki: jeden to KO, PSL i Polska 2050 oraz osobno Lewica. Natomiast trzeci to KO i PSL razem, a osobno startujące Polska 2050 i Lewica.

Według wyliczeń gazety w ujęciu procentowym blok anty-PiS (bez Konfederacji) za każdym razem zdobywa od 49 do 51 proc. głosów. Natomiast PiS może liczyć jedynie na 34–35 proc.

Obliczeń dokonali dwaj eksperci: socjolog polityki Jarosław Flis i Marcin Palade z Centrum Analiz Wyborczych, którzy dysponują autorskimi „kalkulatorami” do przeliczania sondaży na miejsca w Sejmie.

Według Flisa, najlepszy wynik opozycja może osiągnąć w jakiejś formie wspólnego startu. Może bowiem wtedy liczyć na 250–251 mandatów. Tymczasem w wersji oddzielnego startu każdego ze startujących ugrupowań, zdobywa ich znacząco mniej – 242.

Także z wyliczeń Paladego wynika, że w każdym z trzech przypadków wygrywa opozycja. Jeśli idzie blokami, zdobywa 247–250 miejsc w Sejmie, a jeśli każda partia osobno, to 232 miejsca.

Oba wyliczenia wskazują, że opozycja ma szansę przejąć władzę. „DGP” zwróciła w związku z tym uwagę, że od 1997 r., prezydent zawsze powierzał ją przedstawicielowi zwycięskiego ugrupowania, choć – jak podkreśla – nie ma takiego obowiązku. Według wyników ostatnich badań tym razem może być tak, że co prawda PiS wygra, ale to KO, PSL, Polska 2050 i Lewica będą dysponowały większością umożliwiającą utworzenie rządu. W takiej sytuacji, zauważa gazeta, trudno przewidzieć jaką decyzję podejmie Andrzej Duda.

Sondaż wyborczy: Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością

Chociaż przewaga KO mieści się w granicach błędu statystycznego Jarosław Kaczyński zbagatelizował ten wynik i ostro skrytykował pracownię badawczą.

Premier: Wystartuję w wyborach parlamentarnych ze Śląska

“Czy ja wyglądam na emeryta?”, zareagował premier Morawiecki zapytany 14 stycznia w RMF FM, czy nie myśli o politycznej emeryturze. “Jeszcze z ćwierć wieku zamierzam powalczyć w tych różnych obszarach”, zapowiedział szef rządu. Poinformował też, że podjął już decyzję o starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych, a także że o mandat będzie walczyć, podobnie jak w poprzednich wyborach, na Śląsku.