EXperience – nowy pawilon w PNT w Opolu. Wstęp tylko dla wybranych

4 godzin temu

Poza planowanym pawilonem eXperience w tej chwili w skład PNT w Opolu wchodzi pięć budynków. Jednym z nich jest serwerownia, która w momencie otwarcia kilka lat temu była jedną z najnowszych w kraju. Oferowała małym i średnim przedsiębiorstwom usługi w IT w postaci kolokacji.

– Od tego czasu świat poszedł do przodu, a my obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe w różnej postaci. Dość powiedzieć, iż wartość sprzętu jaki jest ulokowany na 270 metrach kwadratowych komory serwerowej jest wyższa, niż majątek całego parku – mówi prof. Jarosław Mamala, prezes PNT.

– Nasza działalność na tej niwie ma już wysokie noty. Jesteśmy w Konsorcjum Polskiej Chmury, mamy sztywne, bezpośrednie połączenia z szeregiem punktów w Polsce i w Europie. Można powiedzieć, iż mamy u siebie furtkę na świat i wraz z nowym projektem o nazwie PNT eXperience chcemy ją uchylić jeszcze szerzej – stwierdza.

eXperience w PNT w Opolu – co zaoferuje?

Budynek będzie miał około 2800 metrów kwadratowych powierzchni. Na dwóch poziomach będą biura dla osób z branży IT. Jednak sednem budynku będzie osobny, wydzielony poziom z ultranowoczesnymi serwerami. Dostęp do niego będą miały tylko wybrane osoby. Powstanie łącznik do sąsiedniego budynku i istniejącej serwerowni. Wewnątrz będą śluzy, które będzie można otworzyć tylko z pomocą specjalnych kart.

– Takie karty działają tylko na terenie obiektu. jeżeli pracownik wyniesie ją przez przypadek poza wyznaczony teren, to taką kartę trzeba zniszczyć i wyrobić nową – opisuje prof. Jarosław Mamala.

Projekt PNT eXperience w Opolu będzie miał spore zapotrzebowanie na energię: około 2 MW. Dla porównania, pierwsze przyłącze dla całej strefy ekonomicznej przy ul. Północnej, z którego korzystają tamtejsze fabryki i zakłady pracy, posiadały przyłącze o mocy 4 MW. Aby zredukować zużycie prądu w serwerowni, na budynku powstanie instalacja fotowoltaiczna.

Budynek eXperience w PNT w Opolu – wizualizacja. Mat. PNT

Plan zakłada, iż budowa rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Prace budowlane potrwają co najmniej rok. W wariancie optymistycznym z zasobów PNT eXperience w Opolu będzie można skorzystać w drugiej połowie 2026 roku.

Projekt wart ponad 50 mln zł

Prof. Jarosław Mamala zaznacza, iż sama nazwa eXperience – ang. doświadczenie – oddaje to, co PNT wypracował na przestrzeni ostatnich lat.

– Korzystając z naszych zasobów serwerowych firma zyskuje dostęp do błyskawicznych i bardzo dobrze zabezpieczonych usług ale też cały pakiet wsparcia i szkoleń. Gdyby taka firma chciała coś takiego wykonać we własnym zakresie, to oznaczałoby to bardzo wysokie koszty. A i tak najpewniej nie byłoby ona takim poziomie, jaki my gwarantujemy – stwierdza.

– Umowy na korzystanie z obecnej serwerowni zawieramy teraz podczas bezpośrednich spotkań. Wraz z powstaniem PNT eXperience przejdziemy na nowy system, który umożliwi zdalne rozpoczęcie korzystania z usług. Przedsiębiorca „wyklika” sobie jakich zasobów, co potrzebuje oraz na jaki okres czasu. Od razu otrzyma miesięczną kwotę do zapłaty, wynikającą z okresu umowy – zapowiada prezes PNT.

Budynek eXperience w PNT w Opolu – wizualizacja. Mat. PNT

Szacunkowy koszt inwestycji to około 54 mln zł brutto. Częściowo pokryje ją wsparcie z pieniędzy unijnych, zapewnione przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mowa o kwocie 7 mln euro, a więc – wedle obecnego kursu – około 30 mln zł wsparcia.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału