Podczas swego czwartego objazdu po Bałkanach Zachodnich, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła unijny plan rozwoju regionu.
Pierwszego dnia wizyty jej przewodniczącej Komisja Europejska formalnie zatwierdziła pięć z sześciu agend reform przyjętych przez rządy państw Bałkanów Zachodnich. W oparciu o stan wdrożenia reform, UE uruchomi finansowanie dla sześciu państw do 2027 roku.
Bośnia i Hercegowina nie przedstawiła jeszcze swego planu reform. Ursula von der Leyen oświadczyła na konferencji prasowej z przewodniczącą Rady Ministrów Borjaną Krišto, iż UE jest gotowa pomóc w jej sfinalizowaniu.
Podczas swoich wystąpień z przywódcami regionalnymi von der Leyen podkreśliła, iż rozszerzenie UE będzie jednym z najważniejszych punktów jej agendy w trakcie drugiej kadencji na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Chwaliła głownie wysiłki reformatorskie krajów, co wywołało pewną krytykę, w tym ze strony serbskiej opozycji.
Von der Leyen w środę rozpoczęła swoją wizytę od Albanii, gdzie wygłosiła również przemówienie inauguracyjne w nowo otwartym kampusie Kolegium Europejskiego.
W Macedonii Północnej przewodnicząca Komisji Europejskiej odniosła się do kwestii zmiany konstytucji, która jest warunkiem postępu w procesie reform w tym kraju. Von der Leyen stwierdziła, iż UE oczekuje od Macedonii Północnej spełnienia bułgarskich żądań. Premier Hristijan Mickoski podtrzymał swoje stanowisko podkreślając, iż zgodzi się na zmianę konstytucji o zapis o mniejszości bułgarskiej pod warunkiem, iż poprawki wejdą w życie po przystąpieniu kraju do UE.
W Bośni i Hercegowinie von der Leyen odwiedziła również obszary dotknięte 4 października powodziami. Oświadczyła, iż UE uruchomiła 20 mln euro na natychmiastową pomoc ze swojego Funduszu Solidarności, a także wesprze odbudowę i naprawę BiH.
Po pobycie w Serbii i Kosowie, von der Leyen zakończyła swoją wizytę w sobotę na Czarnogórze, gdzie oceniła, iż cel tego kraju, jakim jest wejście do UE do 2028 roku, jest „ambitny”, ale możliwy do osiągnięcia.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej spotkała się z wszystkimi szefami państw i rządów, z wyjątkiem premiera Serbii Miloša Vučevicia, z którym rozmowa została odwołana po tym, jak tego samego dnia spotkał się on z rosyjskim ministrem.
Źródło: European Western Balkans
Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium