Słowenia za eutanazją
Słowenia w piątek 18 lipca przyjęła projekt ustawy umożliwiający eutanazję - podała Agencja Reutera. Za tym pomysłem zagłosowało bowiem 50 ustawodawców. Przeciwko było natomiast 34, a troje wstrzymało się od głosu. Warto zaznaczyć, iż projekt poprzedziło referendum, w którym 55 procent społeczeństwa opowiedziało się za zalegalizowaniem tego zabiegu. Aktywiści sprzeciwiający się nowemu prawu oświadczyli jednak, iż będą domagać się jego ponownego przeprowadzenia.
REKLAMA
Gdzie eutanazja jest legalna?
Wszystkie kraje, które zezwalają na eutanazję, robią to jedynie w przypadku zmagania się z nieznośnym cierpieniem powstałym w wyniku nieuleczalnej choroby. Należą do niego między innymi Australia, Kanada, Kolumbia, Nowa Zelandia, Ekwador, Holandia, Belgia, Hiszpania oraz kilka stanów w USA i kilka prowincji w Australii. Pomysł ten został również zaakceptowany przez brytyjski parlament, ale musi on jeszcze zostać zaakceptowany przez jego wyższą izbę. Podobnie jest we Francji, gdzie podczas Zgromadzenia Narodowego poparło go 305 posłów, a 199 zagłosowało przeciw. Ustawa trafi teraz do Senatu, który może wprowadzić do niej pewne zmiany. Proces legislacyjny dotyczący eutanazji rozpoczął się także we Włoszech. Wyjątkami są Polska oraz Niemcy.
Zobacz wideo Eutanazja w Polsce powinna być dopuszczalna? [SONDA]
Obawa przed eutanazją
Jednym z argumentów przedstawianych przez przeciwników eutanazji jest obawa przed wzrostem dokonywanych zabiegów. Taka sytuacja wydarzyła się już bowiem w Holandii, gdzie w ciągu 10 lat liczba eutanazji wzrosła dwukrotnie, a w ciągu 20 lat - pięciokrotnie. W Kanadzie liczba ta urosła o jedną szóstą niż rok wcześniej, czyli wyniosła około 15 tys. Belgia, Holandia i Kanada są krajami, w których w przybliżeniu co 20. osoba decyduje się na to rozwiązanie. - Do ludzi zaczęło stopniowo docierać, iż nie muszą cierpieć, iż mogą odejść godnie. Stąd coraz więcej przypadków eutanazji - wskazał senator belgijskiej Partii Socjalistycznej Philippe Mahoux w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dodał on również, iż eutanazja jest "ostatnim aktem solidarności, jaki człowiek może okazać drugiemu człowiekowi".
Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Brytyjscy posłowie poparli wspomagane samobójstwo. 'Wolność!' kontra 'Jeszcze nie umarliśmy'".
Źródła: Reuters, Rzeczpospolita