Europosłowie zaśpiewali Orbanowi „Bella Ciao”

bejsment.com 2 godzin temu

Niecodzienne sceny rozegrały się w Parlamencie Europejski. Część eurodeputowanych odśpiewała piosenkę „Bella Ciao”.

Premier Węgier Viktor Orban podczas swojego wystąpienia przedstawił plan węgierskiej prezydencji w Radzie UE.

– Przybyłem tu by zaalarmować, iż zmiany w Unii Europejskiej są potrzebne – rozpoczął, a następnie podkreślił, iż sytuacja UE w ostatnich latach znacząco się pogorszyła – Prezydencja węgierska jest uczciwym pośrednikiem między państwami. Będziemy bronić tego wszystkiego, co zostało ustalone w Traktatach – mówił. – Najważniejsze jest to, by Unia się zmieniła, a głos z Budapesztu może być tego katalizatorem – chodzi o bezpieczeństwo, pokój i dobrobyt w Europie – tłumaczył.

Premier Węgier podkreślił, iż Europa mierzy się w tej chwili ze spadkiem konkurencyjności na światowych rynkach i mniejszym wzrostem gospodarczym względem największych państw. – W konsekwencji odcięcia od energii rosyjskiej znacząco straciliśmy a PKB. Trzeba było zająć się wspomaganiem gospodarstw domowych i zakupem gazu LNG – mówił. Orban uważa, iż „Europa została daleko w tyle” za światowymi gospodarkami, w związku z czym proponuje przeznaczyć więcej funduszy na badania naukowe. Jednym z celów węgierskiej prezydencji ma być przyjęcie paktu na rzecz konkurencyjności.

Orbanowi odpowiedziała m.in. szefowa KE. Wspomniała o wojnie na Ukrainie.

– Niektórzy wciąż obarczają winą za tę wojnę nie najeźdźcę, a tego, kto został najechany. Czy Węgrów oskarża się o rosyjską inwazję w roku 1956? – spytała Ursula von der Leyen. Zapewniła, iż UE będzie Ukrainę wspierać, m.in. pożyczką 35 mld euro z rosyjskich aktywów.

– Kilka dni po tym, jak pan odwiedził Putina, ten zbombardował szpital dla dzieci. Tak wygląda skuteczność pańskiej polityki – atakował Orbana szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber – Dzisiaj nikt nie chce jeździć do Budapesztu – powiedział niemiecki europoseł EPL.

Z kolei Iratxe García Perez z Socjalistów i Demokratów nazwała politykę Orbana „fałszywym patriotyzmem”.

Orban odpowiada krytykom

Węgierski premier nie pozostawił tak mocnej krytyki bez odpowiedzi.

– Zorganizowali Państwo intifadę wobec mnie, polityczną intifadę – powiedział. Orban ocenił, iż KE jest upolityczniona. Wskazał też, iż „porównywanie Ukrainy z węgierskimi bojownikami z 1956 roku to coś niewłaściwego”

Dodał, iż na froncie ukraińskim „wszystko zmierza do przegranej” i UE musi zmienić strategię.

– W każdej wojnie potrzebna jest działalność dyplomatyczna, odpowiednia komunikacja i utrzymanie kontaktu. o ile z tego zrezygnujemy, czy to zignorujemy, będziemy coraz bardziej brnąć w wojnę – zaznaczył premier Węgier.

Następnie wypominał niektórym krajom UE dziesiątki razy większą liczbę przebywających na ich terytorium Rosjan niż 7 tysięcy, które pracuje na Węgrzech.

– Hipokryzja do kwadratu – skwitował. Dodał, iż są kraje UE, które obchodzą unijne sankcje na Rosję.

Mocne wystąpienie Orbana

Premier Węgier zwrócił też uwagę, iż Unia Europejska nie radzi sobie z kryzysem migracyjnym. – Konsekwencje nieudanej polityki migracyjnej są jasne – wiele państw chce wyjść z paktu migracyjnego. Trzeba przywrócić skuteczność obrony granic – mówił. Jednocześnie zaproponował cykliczne spotkania liderów w celu omawiania postępów w tej sprawie.

Wystąpienia polityka spotkało się z żywą reakcją tych europosłów, którzy sprzeciwiają się węgierskiej wizji UE. Część europosłów odśpiewała po przemówieniu Viktora Orbana pieść “Bella Ciao”. Przewodnicząca PE Roberta Metsola musiała interweniować. – To nie jest Eurowizja ani “Dom z Papieru” (serial Netflixa – red.). Uszanujcie godność tego miejsca – apelowała.

“This is not Eurovision” says European Parliament President Roberta Metsola after a group of MEPs launch into a rendition of Bella Ciao, the song used as an anti-fascist anthem.

The singing started after a speech in the house by Hungarian PM Viktor Orban. pic.twitter.com/rvs8pag5sP

— Jack Parrock (@jackeparrock) October 9, 2024

„Bella Ciao” to pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich z okresu II wojny światowej. Została spopularyzowana przez hiszpański serial „Dom z papieru”, opowiadający o brawurowej akcji napadu na bank.

Idź do oryginalnego materiału