Wraz ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, młodzi wyborcy coraz częściej skłaniają się ku ugrupowaniom konserwatywnym i nacjonalistycznym. Sondaże wskazują także na rosnącą liczbę osób niezadowolonych z liberalnej demokracji.
Coraz więcej młodych wyborców odwraca się od liberalnej demokracji i skłania ku prawicy. W Polsce, aż 32 proc. osób z przedziału wiekowego 18-24 lata głosuje na Konfederację, a wśród wyborców 25-34 lata jest to 31 proc. Według majowego sondażu pracowni Opnia24 dla „Gazety Wyborczej”, łącznie na Konfederację chciałoby oddać głos 10 proc. wszystkich wyborców. To uplasowałoby ugrupowanie na trzecim miejscu, zostawiając w tyle Trzecią Drogę Szymona Hołowni (8 proc.) i Lewicę (5 proc.)
Trend ten jest widoczny także w innych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech poparcie dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) wśród młodych ludzi w wieku 14-29 lat wynosi w tej chwili 22 proc., co stanowi wzrost o 100 proc. w porównaniu do 2022 roku. Równocześnie badania pokazują, iż tylko 38 proc. Niemców zdecydowanie popiera liberalną demokrację.
Konserwatywne tendencje obserwuje się również w Holandii, gdzie Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa jest najpopularniejszą opcją wśród wyborców poniżej 35 roku życia.
We francuskich sondażach Marine Le Pen zdobyła aż 49 proc. głosów osób w wieku 25-34 lata podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Podobnie jak w Niemieckim społeczeństwie, ilość zwolenników liberalnej demokracji we Francji jest niska i wynosi zaledwie 27 proc.
Narodowcy.net/simon-schnetzer.com/ipsos.com/x.com/opensocietyfoundations.org