Według najnowszego raportu, ilość nowych instalacji OZE w Europie rośnie zbyt wolno w porównaniu do lat poprzednich. Co jest tego przyczyną?
Ilość instalacji rośnie, ale zbyt wolno?
Zgodnie z raportem opublikowanym w The Reuters, w roku 2024 w Europie zainstalowano 65,5 GW energii słonecznej, co stanowi rekord i jest wartością o 4% większą niż w 2023 roku. Z drugiej strony, wzrost ilości energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, w porównaniu do roku poprzedniego, jest najniższy od lat. W roku 2022 ilość energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 40% w porównaniu do roku 2021, a w roku 2023 – o niemal 50%.
– Wzrost wyraźnie zwalnia – powiedziała agencji Reuters dyrektor generalna SolarPower Europe, Walburga Hemetsberger.
Według szacunków, aby osiągnąć cele klimatyczne na 2030 rok, Europa musi instalować około 70 GW nowych mocy rocznie – czyli o około 5 GW więcej niż w 2024 roku.
Przeciążone sieci
Spowolnienie odzwierciedla problem wielu europejskich sieci energetycznych, które nie zostały zmodernizowane i nie są w stanie poradzić sobie z przeciążeniami wywoływanymi przez rosnącą liczbę instalacji. W wielu częściach Europy użytkownicy muszą czekać latami na zgodę przyłączenia do sieci, co znacznie opóźnia realizację inwestycji.
– To, jak daleko może zajść energia słoneczna, będzie zależało od sprawiedliwego globalnego dostępu do finansowania i woli politycznej, aby dostarczać elastyczne systemy energetyczne dostosowane do nowej rzeczywistości – tłumaczy Walburga Hemetsberger.
OZE na świecie
Raport prognozuje, iż świat osiągnie 2 TW energii słonecznej jeszcze w 2024 roku, po osiągnięciu 1 TW w 2022 r. Pod koniec 2023 r. moc wynosiła 1,6 TW. Do 2028 r. świat może instalować 1 TW energii słonecznej rocznie, chociaż eksperci przewidują, iż wzrost gospodarczy zwolni w nadchodzących latach w związku z rosnącymi cenami produkcji i problemami z przyłączeniem do sieci.
Liczba prywatnych instalacji fotowoltaicznych spadła w ujęciu rok do roku o prawie 5 GW. Według SolarPower Europe, przyczyną jest spadek cen energii, który osłabił motywację konsumentów do zakupu paneli słonecznych w celu obniżenia rachunków.
Źródła: reuters.com, Solar Power Europe
Fot. Canva