Eurasianet: Kirgistan planuje zmiany w ustawodawstwie religijnym

4 dni temu
Kirgistan planuje zmiany legislacyjne wprowadzające ścisły rozdział religii od państwa. Zachowany ma być
charakter Kirgistanu jako państwa świeckiego przy jednoczesnym przyznaniu szerokich uprawnień urzędnikom rządowym do regulowania działalności religijnej i publicznego wyrażania wiary.
Władze kirgiskie twierdzą, iż zmiany są potrzebne do zwalczania ekstremizmu i zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Krytycy twierdzą jednak, iż zmiany te dadzą władzom nadmierną kontrolę nad życiem duchowym obywateli.
Administracja prezydenta Sadyra Żaparowa naciskała na gruntowną zmianę kirgiskich przepisów dotyczących religii już w 2023 roku, ale bez powodzenia. Rząd wznowił prace legislacyjne pod koniec sierpnia, wprowadzając pod obrady parlamentu dwa projekty ustaw, które zastąpiłyby ustawodawstwo uchwalone w 2008 roku. jeżeli nowe przepisy zostaną przyjęte, mogłyby wejść w życie na początku 2025 roku.
Zgodnie z projektami ustaw partie polityczne lub stowarzyszenia o wyraźnie religijnym charakterze byłyby zakazane. Politycy nie mogliby dodatkowo powoływać się na retorykę religijną w publicznych dyskusjach na temat kwestii politycznych. Ponadto duchowni i inne osoby religijne nie mogłyby kandydować na stanowiska
publiczne ani ich piastować, a także prowadzić kampanii w imieniu kandydatów. W międzyczasie zostałyby wdrożone surowe procedury monitorowania urzędników, aby zapewnić, iż ich prywatne przekonania nie wpływają na wypełnianie przez nich obowiązków publicznych.
Jednocześnie ustawy przyznawałyby urzędnikom szerokie uprawnienia do regulowania działalności religijnej i w kwestiach publicznego wyrażania wiary. W myśl nowych przepisów bardziej rygorystyczne wymaganie będą dotyczyły wszystkich instytucji religijnych działających w Kirgistanie. Te będą musiały uzyskać państwową rejestrację i byłyby zobowiązane do ponownej rejestracji co pięć lat. Angażowanie się w działalność religijną bez oficjalnej zgody byłoby przestępstwem. Projekty ustaw dodatkowo zaostrza wymogi rejestracyjne, na przykład podnosząc próg liczby założycieli wymaganych do rejestracji wspólnoty religijnej. Proponowane zmiany legislacyjne znacznie zwiększyłyby również nadzór państwa nad edukacją religijną. W przeważająco muzułmańskim Kirgistanie nowe prawa rozszerzyłyby oficjalną kontrolę nad nauką religii w madrasach. w tej chwili każda oficjalnie uznana instytucja religijna może prowadzić szkołę religijną. Zgodnie z proponowanymi zmianami madrasy będą wymagały oddzielnych zezwoleń na prowadzenie działalności wydanych przez Państwową Komisję ds. Religii. Ponadto zmiany zaostrzyłyby wymogi kwalifikacyjne dla nauczycieli religii. A każda osoba chcąca odbyć szkolenie religijne za granicą, musiałaby uzyskać zezwolenie od państwowej komisji.
Rząd dąży również do zaostrzenia kontroli nad dyskusją na tematy religijne w Internecie. Projekty ustaw zakazuje publikacji materiałów uznawanych za obraźliwe dla wierzących lub promujących wyższość jednej wiary religijnej nad inną.
W myśl nowych przepisów potencjalnie możliwe byłoby karanie kobiet noszących strój religijny, taki jak nikab lub burka.
Eksperci twierdzą, iż Żaparow wraz z szefem Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Kamczybekiem Taszijewem, zaprojektowali zmiany w przepisach tak, by osiągnąć dwa cele. Chodzi o zwiększenie kontroli państwa nad sprawami religijnymi oraz ograniczenie wpływu zagranicznych duchowych, w szczególności ultrakonserwatywnych praktyk islamskich często kojarzonych z działalnością bojowników.
Taszijew publicznie wyraził zaniepokojenie prozelityzmem i działalnością edukacyjną, które dążą do „arabizowania” obywateli Kirgistanu i „odwrócenia religii w innym kierunku”. W ostatnich tygodniach media wspierające państwo opublikowały treści mające na celu zbudowanie poparcia społecznego dla nadchodzących zmian. W wyniku wejścia w życie proponowanych zmian najbardziej mogą ucierpieć niemuzułmańskie społeczności religijne. Przedstawiciele różnych społeczności religijnych w Kirgistanie zgłosili, iż nie konsultowano się z nimi w sprawie treści projektów ustaw, a niektórzy stwierdzili, iż choćby nie widzieli tekstu proponowanego ustawodawstwa. „Obawiam się, iż jeżeli te zmiany zostaną przyjęte, a władze będą kontynuować dotychczasowe strategie, wiele kościołów zostanie zamkniętych” – powiedział członek protestanckiej wspólnoty religijnej, cytowany przez Forum 18, portal informacyjny skupiający się na tematach związanych wolnością religii.
Źródło: Eurasianet
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium
Idź do oryginalnego materiału