Eurasianet: Co raz biedniejsi Tadżycy

1 tydzień temu

Raport wydany przez rząd Tadżykistanu przedstawia fatalny obraz ekonomiczny zdecydowanej większości obywateli, zauważając, iż większość nie zarabia wystarczająco, aby pozwolić sobie na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Raport, sporządzony przez Prezydencką Agencję Statystyczną, próbuje przedstawić jak najlepiej tę opłakaną sytuację. „W związku z reformą gospodarki kraju, przejściem na nowe stosunki rynkowe, materialne warunki życia ludności ulegają znacznej zmianie” — czytamy w raporcie. Zdaniem autorów wielostrukturowa natura gospodarki wpływa na charakter zatrudnienia ludności w wieku produkcyjnym, pojawiły się nowe źródła dochodu, ale liczba bezrobotnych i osób bez stałych źródeł dochodu rośnie. Raport pokazuje, iż w 2023 roku typowa tadżycka rodzina miała około 920 somoni miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego, czyli około 87 dolarów według oficjalnych kursów wymiany. Jednak z tej kwoty tylko średnio 359 somoni stanowił dochód z pracy. Kolejne 329 somoni na osobę przeciętna rodzina otrzymywała za pośrednictwem tego, co wydaje się być przekazami z zagranicy (oznaczonymi niejasno w raporcie jako „inny napływ pieniędzy”), podczas gdy reszta pochodziła ze sprzedaż produktów hodowanych na małych, prywatnych działkach, z rządowych emerytur, dochodów z działalności gospodarczej i inwestycji oraz sprzedaży nieruchomości nieinwestycyjnych.

Podane liczby rzeczywiście potwierdzają, iż bezrobocie i ubóstwo są powszechne, a przekazy pieniężne od migrantów zarobkowych za granicą pozostają kluczowym elementem wsparcia dla większości tadżyckich rodzin. Dochód z przekazów pieniężnych jest jednak zagrożony, ponieważ Rosja, główny cel wyjazdu większości tadżyckich migrantów zarobkowych, od czasu ataku terrorystycznego na Crocus City Hall w Moskwie wiosną bieżącego roku rozprawia się z zarobkowymi imigrantami z Azji Środkowej.

Przedstawiając pogarszające się dane dotyczące budżetu rodzinnego, raport pokazuje, iż koszty utrzymania większości tadżyckich rodzin znacznie przewyższają ich miesięczne dochody. W raporcie czytamy, iż ​​większość rodzin musi wydać 1105 somoni na osobę miesięcznie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W przeciętnej rodzinie prawie 60% miesięcznego dochodu jest wydawana na żywność.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału