Etnografia Lubelszczyzny i PRL w Lublinie. Dwa wyjątkowe projekty lubelskiej instytucji

3 dni temu
Zdjęcie: Etnografia Lubelszczyzny i PRL w Lublinie. Dwa wyjątkowe projekty lubelskiej instytucji


„Dwa archiwa – dwa wieki. 50 lat kultury ludowej na Lubelszczyźnie we wspomnieniach i fotografii” i „PRL w Lublinie. Wirtualne muzeum opowieści o mieście” to dwa projekty, które rozpowszechniają relacje świadków, zasoby ikonograficzne i historyczne z różnych okresów w dziejach Lublina.

– To dwa projekty realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy – mówi Piotr Lasota, koordynator projektu. – Pierwszy projekt dotyczy szeroko pojętej etnografii Lubelszczyzny. W ramach tego projektu opracowaliśmy zasoby etnograficzne naszego archiwum Historii Mówionej, a także część archiwum pani prof. Haliny Pelc z UMCS, która znajdowała się do tej pory na kasetach magnetofonowych i starych szpulach. Część ludzi, którzy wypowiadają się na tych kasetach, urodziło się choćby w XVIII wieku. Oni opowiadają o dawnym życiu na wsi, codziennym życiu, o II wojnie światowej, relacjach polsko-żydowskich. Tematyka jest bardzo szeroka. Drugi projekt dotyczy epoki PRL w Lublinie. Zaczynamy naszą opowieść w 1944 roku, a kończymy mniej więcej w 1989 roku.

Projekty realizowane były przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Rezultaty dostępne będą na stronie internetowej placówki. W planach jest również kontynuacja i dalszy rozwój przedsięwzięcia.

ZuS / opr. AKos

Fot. archiwum RL

Idź do oryginalnego materiału