Bałtyk 1 z zielonym światłem – kolejny etap największej farmy offshore w Polsce
Equinor i Polenergia uzyskały prawomocną decyzję środowiskową dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 – największego projektu offshore rozwijanego w tej chwili w polskiej części Morza Bałtyckiego. Decyzja wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku otwiera drogę do kluczowego etapu realizacji inwestycji – udziału w aukcji dla projektów drugiej fazy rozwoju offshore’u, zaplanowanej na 2025 rok.
Jak podkreślają przedstawiciele inwestorów, przeprowadzenie aukcji jeszcze w tym roku jest niezbędne dla utrzymania ciągłości inwestycji między pierwszą a drugą fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Brak przestojów w harmonogramach pozwoli nie tylko na pełne wykorzystanie potencjału energetycznego Bałtyku, ale również na skuteczne włączenie polskich przedsiębiorstw w proces budowy farm wiatrowych.
– To niezwykle istotny moment dla projektu Bałtyk 1, który przybliża nas do udziału w aukcji drugiej fazy rozwoju offshore’u. Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną i maksymalnie wykorzystać potencjał polskiego morza – podkreślił Adam Purwin, prezes zarządu Polenergia S.A.
Największy projekt offshore w Polsce
Bałtyk 1 ma dysponować mocą do 1560 MW i powstać 81 km od polskiego wybrzeża. Energia elektryczna z farmy popłynie do lądowego punktu przyłączenia zlokalizowanego na terenie stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na terenie gmin Ustka i Redzikowo w województwie pomorskim.
Projekt jest już zaawansowany pod względem formalnym – Bałtyk 1 posiada m.in. pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej oraz umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.
Korzyści dla polskich firm i lokalnego łańcucha dostaw
Bałtyk 1, jako najbardziej zaawansowany projekt drugiej fazy offshore w Polsce, daje duże możliwości dla krajowego łańcucha dostaw. Equinor i Polenergia zapowiadają kontynuację działań na rzecz włączenia polskich firm w realizację inwestycji – zarówno jako dostawców podzespołów, jak i głównych wykonawców (tzw. tier 1).
– Projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk to szansa dla polskich firm na udział w globalnym łańcuchu dostaw sektora offshore. W pierwszej fazie rozwoju w spotkaniach zorganizowanych przez Equinor i Polenergię wzięło udział ponad 300 polskich przedsiębiorstw – przypomniał Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor w Polsce.
Dla Bałtyk 1 ruszyła już analiza potencjału dostawców zainteresowanych współpracą, a w najbliższym czasie planowane są pierwsze spotkania z wykonawcami.
Wpływ na środowisko pod kontrolą
Postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla Bałtyk 1 poprzedziły szeroko zakrojone analizy oddziaływania inwestycji na środowisko. W raporcie uwzględniono m.in. kwestie związane z hałasem podwodnym podczas instalacji fundamentów oraz ryzykiem kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi. Wyniki analiz potwierdziły, iż planowane działania techniczne i organizacyjne skutecznie ograniczą wpływ farmy na środowisko.
Bałtyk 1 częścią większego planu
Equinor i Polenergia rozwijają łącznie trzy projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku – Bałtyk 1, Bałtyk 2 oraz Bałtyk 3 – o łącznej mocy do 3000 MW. Ta zielona energia może zasilić choćby 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwszy prąd z dwóch bardziej zaawansowanych farm, Bałtyk 2 i 3 (łączna moc 1440 MW), popłynie w 2027 roku.
Zobacz również:
- Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
- WindEurope: potrzebujemy więcej wiatru, 11 mld euro to za mało
- Ruszyła budowa farmy wiatrowej Baltic Power – 1,14 GW czystej energii od 2026 r
- Equinor i Polenergia zabezpieczają dno morskie dla farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3
Źródło: Polenergia S.A.