Energooszczędne stacje paliw obniżają zużycie energii elektrycznej

1 tydzień temu
  • W energooszczędnych stacjach zużycie energii elektrycznej spada pięciokrotnie
  • W ramach pilotażu systemy będą działać w 10 obiektach
  • Rozwiązanie opracowali polscy inżynierowie, jest chronione patentami

Stacje niemal samowystarczalne energetycznie

Rozwiązanie pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do 135 MWh w przypadku standardowej stacji paliw i 350 MWh w przypadku MOP (miejsca obsługi podróżnych) rocznie. Obiekty stają się niemal samowystarczalne, z sieci pobierają niewielkie ilości dodatkowej energii, głównie nocą.

Pierwszą instalację kogeneracyjną oddano do użytku pod koniec 2022 r. na stacji paliw w Bydgoszczy. Zebrane dane były tak obiecujące, iż Orlen zdecydował się na rozpoczęcie pilotażowego programu obejmującego 10 obiektów. Rozwiązanie umożliwia pięciokrotne zmniejszenie zużycia prądu.

Elektryfikacja złóż gazu ziemnego na wodach Norwegii


Fotowoltaika zasila agregaty kogeneracyjne

Prąd na potrzeby kogeneracji jest produkowany przez panele fotowoltaiczne, a agregaty nim zasilane wytwarzają niemal w całości na ciepło i chłód. Nadwyżki magazynuje się w zbiornikach buforowych i wykorzystuje nocą. Urządzenia są umieszczane na dachu, dzięki czemu nie hałasują.

Zdalny system monitorowania instalacji automatycznie wykrywa potencjalne awarie i powiadamia serwis. Na MOP Chomentowo Wschód i Zachód zastosowano system wyposażony w osiem agregatów kogeneracyjnych, z zapasem mocy, pozwalającym na nieprzerwaną pracę w przypadku wyłączenia choćby dwóch urządzeń.

Polskie rozwiązanie do końca roku będzie działać w 10 stacjach

Kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy jest chroniony patentami, powstaje w kraju, rozwijają go polscy inżynierowie. Zasilane energią z dużej instalacji fotowoltaicznej agregaty są hybrydą powietrzno-gruntowej pompy ciepła i agregatu chłodniczego – informuje Orlen.

Instalacje wielkoskalowe stosuje się na autostradowych stacjach paliw w MOP-ach. Pierwszy taki obiekt działa na to MOP Wola Korycka, przy drodze ekspresowej S17 Warszawa-Lublin. Inne z znajdują się w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej i Bydgoszczy. Do końca roku pojawię się też w Pruszkowie, Warszawie i Siedlcach. Docelowa redukcja zużycia energii elektrycznej to 1,9 GWh rocznie.

Przeczytaj także: Polski startup – ultraszybkie ładowanie pojazdów elektrycznych

Idź do oryginalnego materiału