Fotowoltaika na czele transformacji
Jak wskazują autorzy raportu, fotowoltaika nie tylko dominuje wśród odnawialnych źródeł, ale jest także najszybciej rosnącym segmentem rynku. Od 2012 roku globalna produkcja energii z paneli słonecznych podwaja się co trzy lata. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat fotowoltaika wygenerowała ponad 2000 TWh energii.
Największym producentem energii słonecznej są Chiny, które odpowiadają za ponad połowę globalnego wzrostu mocy. Intensywny rozwój odnotowują również Indie, gdzie moc fotowoltaiczna podwoiła się w latach 2023–2024.
– Energia słoneczna stała się motorem globalnej transformacji energetycznej – podkreśla Phil Macdonald, dyrektor zarządzający Ember.
Globalny miks energetyczny
Według danych Ember, w 2024 roku globalny miks energetyczny wyglądał następująco:
- 14% – energia wodna
- 9% – energia atomowa
- 8% – energia wiatrowa
- 7% – energia słoneczna
- 3% – inne OZE
Pozostała część produkcji energii elektrycznej pochodziła z paliw kopalnych.
Emisje wciąż rosną
Mimo wzrostu udziału OZE, całkowite emisje z sektora energetycznego w 2024 roku osiągnęły rekordowe 14,6 mld ton CO₂. To efekt zwiększonego zapotrzebowania na energię, szczególnie w związku z ekstremalnymi upałami, które odpowiadały za prawie 20 proc. dodatkowego zużycia, głównie na klimatyzację. Bez tego zjawiska produkcja z paliw kopalnych wzrosłaby jedynie o 0,2 proc.
Przyszłość OZE – wzrost i uniezależnienie od paliw kopalnych
Eksperci Ember przewidują, iż globalne zapotrzebowanie na energię będzie rosło o 4,1 proc. rocznie do 2030 roku. Wraz z nim rosnąć będzie znaczenie energii odnawialnej. Komisja Europejska prognozuje, iż w 2025 roku Unia Europejska zainstaluje rekordowe 89 GW nowych mocy OZE, z czego aż 70 GW ma pochodzić z fotowoltaiki, a 19 GW z wiatru. W 2024 roku UE dodała 65,5 GW nowych mocy słonecznych i 12,9 GW wiatrowych.
Źródło: Ember, Rzeczpospolita
#fotowoltaika #OZE #czystaenergia #transformacjaenergetyczna #Ember #energia2024