Energa: budowa pięciu farm fotowoltaicznych w trzech województwach

6 dni temu

W woj. warmińsko-mazurskim zostaną zbudowane farmy fotowoltaiczne Barczewo (9,4 MW) i Działdowo (5,9 MW). PV Płońsk 1 i PV Płońsk 2 (odpowiednio 8,3 oraz 8,7 MW) powstaną w woj. mazowieckim. W woj. kujawsko-pomorskim będzie największy obiekt, PV Wąbrzeźno, o mocy 10,1 MW. Inwestycja spółki Energa Green Development ma się zakończyć uruchomieniem instalacji w II połowie 2025 r.

Kontynuowana jest budowa farm fotowoltaicznych Mitra i Żuki o łącznej mocy 67,4 MW. Pierwsza powstaje na obszarze gminy Przykona (pow. turecki) w Wielkopolsce. Panele PV są posadawiane na zrekultywowanych terenach po dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów. Roczna produkcja będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 30 tys. gospodarstw domowych na energię elektryczną. Elektrownia w pierwszym etapie będzie miała moc 65 MW i zajmie powierzchnię 53 ha. Zainstalowano już prawie 100 tys. wysokosprawnych modułów fotowoltaicznych, posadowiono także stacje transformatorowe. Trwa montaż inwerterów i układanie linii kablowych. Otwarcie nastąpi do końca 2024 r.

W woj. wielkopolskim dobiega końca budowa farmy fotowoltaicznej PV Żuki o mocy zainstalowanej 2,4 MW. Na 3 ha powierzchni znajdzie się 3,6 tys. paneli fotowoltaicznych i osiem inwerterów. Obiekt wytworzy tyle energii elektrycznej, ile zużywa rocznie ponad 1 tys. domów. Uruchomienie instalacji zaplanowano na II połowę 2024 r.

Energa Green Development ma na różnym etapie realizacji odnawialne źródła energii o łącznej mocy 600 MW. Spośród nich 180 MW ma być zrealizowanych w formule cable-pooling, czyli z wykorzystaniem już istniejącego przyłącza, z którego korzystają też inne OZE, np. farmy wiatrowe.

Przeczytaj także: Na Dolnym Śląsku powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 130 MW

Idź do oryginalnego materiału