Emisja dwutlenku węgla w Amazonie spadła w zeszłym roku

cyberfeed.pl 6 dni temu


Według najnowszych danych emisja dwutlenku węgla w Amazonie nieznacznie spadła w 2023 r. po tym, jak firma zwiększyła zakupy energii odnawialnej i ograniczyła zanieczyszczenia pochodzące z budownictwa, sprzętu i wyposażenia raport zrównoważonego rozwoju.

W 2019 r. Amazon zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto dwutlenku węgla do 2040 r. Pomimo tego celu jego emisja dwutlenku węgla w rzeczywistości nadmuchany niedługo potem — wzrastając z około 51 milionów ton metrycznych CO2 w 2019 r. do ponad 71 milionów ton metrycznych w 2021 r. Teraz wydaje się, iż ślad węglowy firmy nieco się zmniejszył w ciągu ostatnich kilku lat, zmniejszając się o 3 procent w 2023 r. do nieco poniżej 69 milionów ton metrycznych CO2.

Dla porównania, w zeszłym roku ślad węglowy Amazona wyniósł około równowartość do rocznych emisji CO2 z 184 elektrowni gazowych. A firma przez cały czas emituje około 34 procent więcej zanieczyszczeń węglowych niż w 2019 r., kiedy składała deklarację klimatyczną. Warto jednak zauważyć, iż emisje Amazona nieznacznie spadły w roku, w którym zanieczyszczenie innych gigantów technologicznych gwałtownie wzrosło wraz z eksplozją nowych narzędzi AI.

Amazon twierdzi, iż spadek ten jest spowodowany głównie oczyszczeniem emisji dwutlenku węgla powstających w wyniku zużycia energii elektrycznej i emisji pośrednich łańcuchów dostaw, które spadły odpowiednio o 11 procent i 5 procent. Poinformowała również, iż osiągnęła swój cel, jakim było dopasowanie Już w 2023 r. 100 procent zużywanej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, siedem lat przed wyznaczonym terminem w 2030 r.

Rozbicie znaczenia „dopasowania” staje się nieco trudne, ale jest ważne dla zrozumienia celów czystej energii każdej firmy. Mówiąc prościej, nie ma jeszcze wystarczająco dużo energii odnawialnej online, aby osiągnąć globalne cele klimatyczne, a odprowadzenie tego, co jest dostępne, aby osiągnąć cele czystej energii jednej gigantycznej firmy, byłoby raczej niewykonalne. Ponadto, gdy firma podłącza się do sieci, nie kontroluje, czy energia elektryczna, którą wykorzystuje, pochodzi z farmy słonecznej, czy elektrowni na paliwa kopalne. Zamiast tego firmy zwykle płacą za „dopasowanie” swojego zużycia energii do Certyfikaty Energii Odnawialnej (REC) mające na celu wspieranie projektów w zakresie energii odnawialnej.

Jakość tych REC-ów robi różnicę. REC-i mogą stać się tak tanie, iż nie będą już wystarczającym źródłem dochodu, aby zachęcać nowy projektów czystej energii. W rezultacie wiele firm ma przeszacowane redukcje emisji dwutlenku węgla poprzez REC, badania opublikowano w 2022 r. znaleziono. A to, co jest naprawdę potrzebne, aby powstrzymać zmiany klimatyczne, to nowe, dodatkowe źródła energii odnawialnej.

Aby to osiągnąć, inne firmy, w tym Microsoft I Googlewyznaczyli sobie cele, aby dopasować zużycie energii elektrycznej do lokalnie generowanej czystej energii na podstawie godzinowej (a nie rocznej). To ma wspierać przyszłość, w której będzie wystarczająco dużo energii odnawialnej, na której można polegać 24/7 w dowolnej sieci, do której podłącza się firma.

Inną alternatywą jest zawarcie Umowa zakupu energii elektrycznej (PPA)długoterminowa umowa na wsparcie rozwoju projektu czystej energii i/lub zakup energii elektrycznej z niego. Amazon jest największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, kupując więcej energii słonecznej i wiatrowej poprzez PPA niż Google i Microsoft razem wzięte, według BloombergNEF.

Dla porównania, Google i Microsoft odnotowały wzrost emisji gazów cieplarnianych odpowiednio o około 13 i 20 procent w zeszłym roku, gdy wprowadziły sztuczną inteligencję do swoich produktów i usług. Podobnie jak Amazon, odnotowały większe wzrosty od czasu ustalenia celów klimatycznych kilka lat temu. Ślad węglowy Microsoftu wynosił 30 procent większy w roku fiskalnym 2023 niż w 2020 r., zgodnie z najnowszym raportem na temat zrównoważonego rozwoju. Emisje dwutlenku węgla Google wyniosły O 48 procent więcej w 2023 r. w porównaniu do 2019 r. Amazon jest również wprowadzanie sztucznej inteligencji do Alexy I inne usługi ale według doniesień firma stara się dogonić innych dużych graczy w wyścigu sztucznej inteligencji.

W ubiegłym roku Amazon odnotował również 13-procentowy spadek emisji pochodzących z dóbr inwestycyjnych, ponieważ zauważony przez Bloomberg. Obejmuje to takie rzeczy jak budowa budynków i nowe serwery, pojazdy i inny sprzęt. Wydatki kapitałowe firmy spadły o około 10 miliardów dolarów w 2023 r., Bloomberg raporty. Firma wzrosła w czasie pandemii covidco spowodowało gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla w tamtym czasie. Ale po obniżeniu kosztów magazynów i centrów danych, emisja dwutlenku węgla również spada.Source link

Idź do oryginalnego materiału