Elektrownia jądrowa w Polsce! Kluczowa umowa podpisana

6 godzin temu

Polska zrobiła zdecydowany krok w kierunku budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Podpisanie umowy pomostowej z konsorcjum Westinghouse-Bechtel otwiera drogę do rozpoczęcia inwestycji w 2028 roku. Projekt ma zapewnić Polsce stabilne źródło energii i tysiące nowych miejsc pracy.

Fot. Pixabay

Przełomowe porozumienie z amerykańskim konsorcjum

Polska wykonała znaczący krok na drodze do rozwoju energetyki jądrowej. W Warszawie premier Donald Tusk podpisał umowę pomostową z konsorcjum Westinghouse-Bechtel, przy udziale amerykańskiego sekretarza ds. energii Christophera Wrighta. To wydarzenie otwiera nowy rozdział we współpracy polsko-amerykańskiej i przybliża nas do budowy pierwszej elektrowni atomowej.

Pierwsza elektrownia w Choczewie. Start budowy coraz bliżej

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w gminie Choczewo. Budowa ruszy w 2028 roku, a pierwszy blok zostanie oddany do użytku w 2035 roku. Energia elektryczna popłynie do sieci rok później, w 2036 roku. Elektrownia osiągnie moc do 3750 MWe i będzie jednym z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.

Władze zapowiadają, iż inwestycja będzie finansowana w 30 proc. z kapitału własnego i w 70 proc. ze środków pozyskanych od zagranicznych instytucji finansowych. Szacowane wsparcie finansowe to 60,2 mld zł.

Nowe miejsca pracy i impuls dla gospodarki

Podpisanie umowy to nie tylko kwestia energetyki. Sekretarz Wright podkreślił, iż projekt stworzy dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Elektrownia na północy Polski zapewni stabilne źródło energii, najważniejsze dla rozwoju gospodarki w nadchodzących dekadach.

Podczas briefingu Christopher Wright zaznaczył także, iż prezydent Donald Trump przekazał osobiste pozdrowienia dla Polaków i podkreślił znaczenie strategicznych relacji polsko-amerykańskich w dziedzinie energii.

Umowa pomostowa. najważniejszy etap przygotowań

Podpisana 28 kwietnia 2025 roku umowa pomostowa wyznacza ramy współpracy na najbliższe miesiące. Obejmuje ona uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji oraz przygotowanie projektu do fazy realizacji.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej podkreślił, iż relacje Polski z USA w dziedzinie energetyki jądrowej są dziś lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wspólne działania mają zapewnić Polsce bezpieczną i nowoczesną przyszłość energetyczną.

Idź do oryginalnego materiału