W poniedziałek premier Donald Tusk oraz amerykański sekretarz ds. energii Chris Wright spotkali się w Warszawie, by ogłosić podpisanie nowej umowy dotyczącej budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokument, znany jako Engineering Development Agreement (EDA), dotyczy dalszych prac projektowych nad inwestycją realizowaną przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) we współpracy z konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
– Nasza kooperacja nabrała nowego impetu. Ta pierwsza inwestycja została dzisiaj opatrzona nową, lepszą umową – powiedział premier Tusk.
Nowa umowa pomostowa, podpisana między PEJ a konsorcjum wykonawców, zmienia 16 kluczowych obszarów współpracy, co – zdaniem szefa rządu – czyni projekt bardziej pewnym i korzystniejszym dla obu stron.
– Zmieniliśmy wiele kluczowych kwestii. Dzięki temu ta inwestycja staje się pewniejsza – podkreślił Tusk.
Premier podziękował także amerykańskiemu partnerowi za konstruktywne negocjacje:
– Można z przyjaciółmi i między przyjaciółmi negocjować każdy szczegół – twardo, ale w duchu wzajemnego zaufania. Relacje między Polską a USA są oparte na przyjaźni i wiarygodnych decyzjach.
Energetyka jądrowa i bezpieczeństwo energetyczne
Tusk zaznaczył, iż stronie polskiej bardzo zależało na tym, aby inwestycja była opłacalna dla obu krajów. Podkreślił też, iż kooperacja polsko-amerykańska w zakresie energetyki jądrowej „ma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”.
Podczas rozmów poruszono również kwestię dostaw amerykańskiego gazu LNG do Polski. Premier przypomniał, iż Polska jest dużym importerem tego surowca, co przyczynia się do uniezależniania kraju i Europy od dostaw z Rosji.
Tusk zdradził, iż pojawiła się także możliwość zabezpieczenia dostaw energii dla Ukrainy, co – jak zaznaczył – nie wiązałoby się dla Polski z dodatkowymi kosztami.
– Zakończyliśmy te rozmowy z przekonaniem, iż polsko-amerykańska przyjaźń to nie jest slogan, ale konkret, który będzie przynosił korzyści obu stronom – powiedział premier.
Wright: Dziesiątki tysięcy miejsc pracy i długofalowa współpraca
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright podkreślił, iż budowa elektrowni jądrowej w Polsce stanie się początkiem wieloletniej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, obejmującej także przyszłe projekty budowy kolejnych reaktorów.
– Dzięki temu projektowi powstaną dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce i USA – powiedział Wright.
Zapewnił także, iż elektrownia, która powstanie na północy Polski, będzie kluczowym źródłem energii dla polskiej gospodarki przez wiele lat.
Wright podkreślił swoje osobiste zaangażowanie w rozwój relacji polsko-amerykańskich oraz podziękował zarówno Polakom, jak i prezydentowi Andrzejowi Dudzie za dotychczasowe działania na rzecz zbliżenia obu krajów.
Szczegóły umowy EDA i harmonogram inwestycji
Umowa Engineering Development Agreement (EDA) ustala ramy współpracy między PEJ a konsorcjum Westinghouse-Bechtel na kolejne miesiące, po wygaśnięciu wcześniejszego kontraktu ESC (Engineering Service Contract).
Podpisanie EDA oznacza kontynuację zaawansowanych prac projektowych, w tym uzyskiwanie niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń oraz prowadzenie pogłębionych badań geologicznych na terenie inwestycji w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.
Polskie Elektrownie Jądrowe to spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa, odpowiedzialna za realizację i późniejszą eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która powstanie w technologii AP1000 firmy Westinghouse.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor planowane jest na 2028 rok. Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji pierwszego bloku elektrowni przewidziano na rok 2036.
Na podst. Polsat News