Elektrociepłownia Nowa Sarzyna. Pierwsze testy współspalania wodoru

1 dzień temu

W Elektrociepłowni Nowa Sarzyna na jednej z turbin gazowych o mocy 40 MW przeprowadzono testy współspalania wodoru z gazem ziemnym. Taką próbę podjęto w Polsce pierwszy raz. To wydarzenie przełomowe, tym bardziej iż jednostka nie była zaprojektowana na gotowość do pracy z wodorem.

Celem działania było osiągnięcie udziału wodoru w paliwie na poziomie 10%, ale zdołano osiągnąć znacznie lepszy wynik – 15%. Maksymalny przepływ wodoru osiągnął 1835 m3/godz.

Testy przeprowadzono z użyciem wodoru szarego (produkowanego z metanu) dostarczonego bateriowozami. Docelowym paliwem będzie wodór zielony, produkowany z użyciem odnawialnych źródeł energii.

W proces opracowywania i wykonania niezbędnych instalacji podawania wodoru, oraz zaadaptowania do tego celu istniejących urządzeń w układzie paliwowym zaangażowany był Urząd Dozoru Technicznego – czytamy w komunikacie.

W testowaniu współspalania wodoru w elektrociepłowni brały też udział firmy: Thomassen Energy, Bilfinger Tebodin, Biproraf, Promont, Valmet i Linde.

Polenergia otrzymała już zezwolenie na budowę H2HUB Nowa Sarzyna. Będzie to instalacja z elektrolizerem o mocy 5 MW do produkcji i nalewu zielonego wodoru. Urządzenie przeszło już testy fabryczne (dotyczyły ośmiu tzw. stacków, głównych elementów wykonanych z użyciem irydu i platyny). Drugim projektem jest H2Silesia. Będzie to fabryka czystego wodoru o mocy 105 MW. Firma chce osiągnąć zeroemisyjność do 2040 r.

Przeczytaj także: Gaz-System szuka możliwości produkcji i dostaw zielonego wodoru

Idź do oryginalnego materiału