Elastyczność kluczowym elementem bezpieczeństwa energetycznego – opinie z rzeszowskiej konferencji energetycznej

1 tydzień temu

Głównym czynnikiem zapewniającym elastyczność w energetyce będzie zysk finansowy osiągany przez poszczególnych uczestników rynku energii, a regulacja cen energii i wzrost elastyczności wykluczają się. Do zwiększenia elastyczności konieczna jest również rozbudowa sieci inteligentnych i zwiększenie możliwości magazynowania energii – wynika z dyskusji podczas panelu „Elastyczne bezpieczeństwo energetyczne dla niskoemisyjnej konkurencyjnej gospodarki” mającego miejsce podczas pierwszego dnia IX Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 9 i 10 września w Rzeszowie.

Uczestnikami panelu byli: prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE, dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN – przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy, dr hab. Zdzisław Gawlik, prof. UMCS – poseł na Sejm RP, członek Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Grzegorz Onichimowski – Prezes PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz dr Rafał Gawin – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Według rozpoczynającego dyskusję prof. Jerzego Buzka elastyczność w energetyce, a w konsekwencji bezpieczeństwo energetyczne zapewnią: dynamiczne bilansowanie dostaw energii, obecność elastycznych źródeł energii, którą umożliwi instalacja magazynów energii oraz inteligentne sieci elektroenergetyczne. Były premier zwrócił uwagę, iż podstawowym czynnikiem zapewniającym elastyczność w energetyce zawsze będzie zysk finansowy osiągany przez poszczególnych uczestników rynku energii.

Elastyczność to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale również transformacja energetyczna i konkurencyjności naszej gospodarki – powiedział prof. Jerzy Buzek.

W kwestiach związanych z elastycznością systemu elektroenergetycznego głos zabrał Grzegorz Onichimowski – Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Zwrócił on uwagę, iż pomimo wzrastającej łącznej mocy odnawialnych źródeł energii, zbyt mała elastyczność zarówno systemu elektroenergetycznego, jak i całej gospodarki powodują, iż energia wyprodukowana z OZE nie może być w pełni wykorzystana. Jednocześnie przypomniał, iż ze wszystkich państw UE Polska jest najprawdopodobniej najlepiej przygotowana do transformacji energetycznej w zakresie sieci ciepłowniczych. – Sieć ciepłownicza jest tym zasobem elastyczności, o którym mówimy w pierwszej kolejności, gdy myślimy o tym co zrobić z nadmiarową energią – powiedział Grzegorz Onichimowski.

Prezes PSE przypomniał również, iż największe zasoby elastyczności energetyki występują w gospodarstwach domowych, które w porównaniu z przedsiębiorstwami przemysłowymi mają zdecydowanie większą potencjalną elastyczność dostosowywania się do zmiennej sytuacji na rynku energii elektrycznej. – To co zostało zmarnowanie przez ostatnie lata w przypadku gospodarstw domowych to ich odmienne podejście do energii elektrycznej i paliw płynnych. Rząd ma wpływ na ceny energii elektrycznej, ale nie można wytworzyć w społeczeństwie przekonania, iż ustanawia on ceny energii. o ile w dłuższym horyzoncie czasowym będzie zamrażać się ceny energii, nie będzie można odwołać się potem do ich aspektu jakim jest sygnał ekonomiczny. Należy opierać zmienność popytu na energię o jej cenę – powiedział Grzegorz Onichimowski.

Pogląd ten podzielił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki dr Rafał Gawin, który powiedział, iż regulowanie cen energii i wzrost elastyczności wykluczają się. – Potrzebujemy elastyczności po stronie wytwarzania energii, ale również po stronie jej wykorzystania. Aby uruchomić elastyczność w zużyciu energii, potrzebujemy dwóch rzeczy. Po pierwsze elastycznością powinny sterować sygnały cenowe. Po drugie konieczna jest cyfryzacja systemu elektroenergetycznego zwana potocznie inteligentnymi sieciami, która umożliwi odbiorcom dostęp do sygnału cenowego we właściwym miejscu i czasie – powiedział Rafał Gawin.

Zabierając głos w dyskusji Paweł Kowal – przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych zwrócił uwagę, iż zapóźnienie polskiej energetyki w zakresie wykorzystania źródeł węglowych okazało się w efekcie elementem pozytywnym, który finalnie przyczynił się do transformacji i zwiększenia elastyczności energetyki.

Z kolei poseł Zdzisław Gawlik wskazał, iż państwo w elastyczności i podejściu do budowy bezpieczeństwa energetycznego musi dzielić się wynikającymi z niego obowiązkiem ze wszystkimi uczestnikami rynku.

Link do transmisji https://www.youtube.com/embed/aeGP090V3C4

Od lewej: Jerzy Buzek, Paweł Kowal, Rafał Gawin, Zdzisław Gawlik i Grzegorz Onichimowski. Panel prowadził Dominik Brodacki, analityk Polityki Insight i ekspert i ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza; Fot. Arkadiusz Surowiec

***

IX Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Jest ona projektem dofinansowanym ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.

Partner generalny: Orlen

Partner strategiczny: ML System

Partner Główny: PGE Polska Grupa Energetyczna

Partnerzy srebrni: Województwo Podkarpackie, Veolia, PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Partnerzy brązowi: Alpetrol sp. z o. o. , Asseco Poland

Partnerzy wspierający: Miasto Rzeszów, MPWIK Rzeszów, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej

Partner merytoryczny: Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego

Patronaty honorowe: Minister Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności, Państwowa Agencja Atomistyki, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Miasta Rzeszowa, Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii Sejmu RP (CNT), Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza

Patronaty medialne: cire.pl, BiznesAlert.pl, Ośrodek Bezpieczeństwa Energetycznego, energetyka24.com, Energetyka Plus, WysokieNapięcie.pl, INSTAL, Teraz Środowisko, OffshoreWindPoland.pl, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Napędy i Sterowanie, Nowa Energia, 2k Technologie, Biznes i Ekologia, GospodarkaPodkarpacka.pl, Gazeta Rzeszowa i Okolic, Magazyn Biomasa, Energetyka Wodna, Smart-Grids.pl, Subiektywnie o finansach, POLON.pl, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Czasopismo WSPÓLNOTA

Czasopisma naukowe współpracujące w ramach IX Konferencji: Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, Central European Management Journal, International Agrophysics, Facta Simonidis, Zeszyty Naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego, TEKA of Political Science and International Relations, Studia i Materiały, Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie, Polityka Energetyczna

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Strona IPE: https://www.instytutpe.pl/

IPE na Facebooku: https://bit.ly/3yBbDBV

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie jest publiczną techniczną uczelnią akademicką stanowiącą część narodowego systemu edukacji i nauki. Kształci nowoczesne kadry dla gospodarki narodowej. Jej początki sięgają 1951 r.

Strona: www.prz.edu.pl

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza

Idź do oryginalnego materiału