Eksponaty muzealne pozyskane w 2024 roku przez Muzeum Ziemi Leżajskiej

2 godzin temu

W roku 2024 Muzeum Ziemi Leżajskiej – instytucja kultury Powiatu Leżajskiego – w drodze darowizn i depozytów wzbogaciło się o 115 artefaktów muzealnych. W tym 90 eksponatów pozyskano jako darowizny, 49 w formie depozytów na czas nieokreślony i 16 depozytów na czas określony.

Część darowizn jako unikalne fotografie było już prezentowanych na Facebooku MZL w minionym roku. Część pozostałych znajdzie niedługo swoje miejsce na wystawie Historycznej Miasta i Regionu. Większość depozytów zostało umieszczonych na wystawie „Ze wsi na Wiejską czyli Marszałek Józef Zych w służbie Narodu, Kościoła i Ziemi Leżajskiej” oraz na wystawie Browarnictwo Leżajskie. Część depozytów (chusty ludowe) znalazło swoje miejsce na wystawie czasowej pt. „Historia szyta na ludowo.”

Wśród darowizn na szczególną uwagę zasługują m.in. fotografie Leżajska z lat 60. i 70. XX w. oraz członków Polskiej Organizacji Wojskowej z lat 30. XX w.

Spośród depozytów należy wyróżnić pamiątkowe medale z wizerunkami papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Tu es Petrus (trzy wizerunki w/w papieży) czy reprint publikacji Codex aureus Gnesnensis (Złoty kodeks gnieźnieński) inaczej „Ewangeliarz gnieźnieński”.

Wśród darczyńców znaleźli się: Kazimiera Dąbrowska, Grażyna Stecka, Marta Urban, Stanisław Chmura i Jacek Bauer, a deponentami byli Elżbieta Kozyra, Marszałek RP Józef Zych i Adam Dąbek. Wszystkim darczyńcom i deponentom składamy serdeczne podziękowania.

Pełna lista przekazanych eksponatów znajduje się na stronie muzeum.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Idź do oryginalnego materiału